Індекси на блокчейні: крипторинок повторює історію традиційних фінансів?

Як би там криптоанархісти і блокчейн-ентузіасти не хотіли, але ринок криптовалют повторює історію традиційних фінансів, вважає співзасновниця індексного агентства CoinIndex Юлія Спориш. Вона з колегою Олександром Лозовиком придумали зробити децентралізовану біржу, на якій торгуватимуться ф’ючерси на індекси (в тому числі й крипто). Звучить складно, але спробуємо розібратися.

Що таке фондові індекси?

Стан «традиційних» фондових ринків характеризуються світовими фондовими індексами. Це інструмент, який використовують інвестори і фінансові менеджери для того, щоб описати стан ринку і порівняти дохідність конкретних інвестицій. Перший індекс був розрахований ще 1884 року і представляв собою середню ціну одинадцяти акцій. Його також називають «залізничний індекс», оскільки 9 з 11 акцій були випущені залізничними компаніями. До 1896 р було введено середній промисловий індекс, який визначався як середнє арифметичне цін на 12 акцій. В 1928 р. кількість акцій, що використовуються для розрахунку індексу, було збільшено до 30, а за індексом закріпилася назва «Промисловий індекс Доу-Джонса» (DJIA). Нью-Йоркська фондова біржа New York Stock Exchange (NYSE) оновлює та публікує індекс DJA кожні півгодини протягом усього біржового дня.

Протягом першого десятиліття XXI ст. індекс DJIA найбільше падав після Терористичного акту 11 вересня 2001 року, початку американської інтервенції в Афганістан (2001) та Ірак (2003) і фінансової кризи 2008 року. У базу розрахунку індексу входять 30 американських компаній. Часу від часу їх перелік змінюється. Так, наприклад, 10 вересня 2013 року були вилучені компанії Alcoa, Hewlett-Packard і Bank of America, їхні місця зайняли Goldman Sachs, Nike і Visa.

Індекси акцій розраховують щоденно. Основні фондові індекси:

  • США: Dow Jones Industrial Average, S&P 500, NASDAQ-100
  • Велика Британія: FTSE 100
  • Німеччина: DAX
  • Франція: CAC 40
  • Японія: Nikkei 225

В чому різниця між ф’ючерсами і ф’ючерсами на індекси?

Ф’ючерс – це договір на майбутнє між покупцем і продавцем про ціну активу на конкретну дату. Місцем укладання угоди служить біржа. Ф’ючерси на індекси відносяться до групи ф’ючерсних контрактів на різницю. Індексний ф’ючерс — це стандартний біржовий договір, що має форму купівлі-продажу фондового індексу в конкретний день у майбутньому, за ціною, встановленою у момент укладання угоди.

Для чого ф’ючерси в крипті?

Ф’ючерси застосовуються, як інструмент хеджування цінових ризиків. Тобто за допомогою цього інструменту можна знижувати ризики несприятливих цінових коливань на різні активи. Ф’ючерси на біткоїн особливо не відрізняються від “традиційних” контрактів і дозволяють робити ставки на зростання або зниження ціни в майбутньому. Ми вже розповідали про те, що можна торгувати контрактами на BTC, не володіючи криптовалютою, а лише спекулюючи на її ціні. Зокрема, так відбуваються угоди на біржах CME і CBOE, орієнтованих в основному на великих інвесторів. Також у Nasdaq дивилися на біткоїн-ф’ючерси ще минулоріч, але дозволити торгівлю планують в першому кварталі 2019 року.

Що таке біткойн-ETF?

У серпні 2018 року Комісія з цінних паперів США (SEC) повторно відмовила заявці братів Уінклвосс на впровадження прив’язаного до біткоїна біржевого інвестфонду. Біткоїн-ETF (Exchange Traded Fund) – це акції фонду, вартість яких виражається в криптовалюті. У випадку використання біткоїн-ETF, великі інвестори отримають офіційний доступ до купівлі BTC, що підвищить безпечність інвестицій. Поки що Комісії необхідно більше вступних даних від зацікавлених у схваленні людей, про що вони офіційно заявили на сайті відомства. Все ж, низка відомих бірж планують дозволити торгівлю в першому кварталі 2019 року.

Яку ціну вважати справедливою на момент виконання контрактів?

Ще одне важливе питання, яким задалася команда CoinIndex. Наприклад, ви у контракті прописали, що орієнтуєтеся на ціну біржі Kraken в певний момент часу, але не можна бути впевненим в тому, що в момент поки ціна доставлятиметься з біржі в смарт-контакт, вона не буде підмінена/змінена. На малих сумах– це не так важливо, але якщо це багатомільйонний контракт?

Коли ми рахували перші індекси на CoinMarketCap і потім їх звіряли зі своїми даними, – значення часом відрізнялися в 5 разів. Ми хотіли вирішити проблему криптовалютних курсів, тому що вона важлива для будь-яких деривативів, ф’ючерсів, опціонів, як інструмент за яким ведеться розрахунок.

На презентації нового проекту Index Protocol Юлія Спориш та Олександр Лозовик розповіли, як дійшли до ідеї децентралізованого збору даних з бірж.

Якщо говорити про біткоїн та ефір, то приблизно зрозуміло, звідки брати дані, але як тільки виходимо за ТОП-20, адекватно побудувати курс набагато складніше, при цьому для трейдингу вони досить цікаві. Ми робимо базову мережу, яка рахує трейди, збирає дані про транзакції з бірж та упаковує їх у блоки, будуючи на цій базі блокчейн.

Своє рішення Index Protocol обгрунтовують важливістю «відповісти на питання: базі чого та чи інша цифра побудована?». Таким чином проект хоче вибудовувати власні похідні дані та індекси, а також комунікувати з усіма існуючими індексними фондами, оскільки до індексів на блокчейні не виникне питань «чому такі дані?».

mail

Author: Katya Buyalska