Джеф МакДональд і Стівен Чіа: ексклюзивне інтерв’ю з представниками NEM Foundation

Конференція BlockchainUA — одна з головних блокчейн-подій України. За два роки тут вже сформувалося потужне ком’юніті, яке залюбки обговорює новинки у сфері децентралізованих технологій. 14 вересня адепти блокчейну знов зібралися разом, щоб поділитися досвідом і обмінятися ідеями розвитку галузі Fintech. На конференцію прилетіли експерти міжнародного рівня з різних куточків світу. Одним з Gold-cпонсорів заходу був проект NEM. Представники NEM Стівен Чіа і Джеф МакДональд виступали у Києві в якості запрошених гостей. Нам вдалося поспілкуватися у ексклюзивному інтерв’ю з засновниками та ідейними натхненниками NEM Foundation.

Джеф МакДональд довгий час був Віце-Президентом NEM Foundation. Весною Джеф вирішив зосередитися на бізнес-партнерах NEM та присвятити більше часу розробці і розвитку екосистеми проекту. На конференції спікер виступав з темою «More than Just Timestamping: Proof of Chain of Custody, Update, Authenticty and Reputation».

 — Я вперше в Україні і для мене все дуже цікаво. Компанія DistributedLab і Павло Кравченко зробили грандіозну роботу, організовуючи цю подію. Я особливо люблю приїжджати на заходи, де шановні люди організовують щось! Тут торкаються не лише тем ICO, пампів або дампів, а взагалі створили екосистему для вивчення справжніх можливостей блокчейну.

— Які проекти цікаві для вас задля розвитку NEM Foundation? 

 — Цікаві проекти, які змінюють світ, тому я особливо зацікавлений у наданні підтримки таким. Я дуже радий, що іде робота з урядовими структурами, які потребують децентралізації, які хочуть робити голосування на блокчейні. Я знаю, що український уряд зацікавлений в тестуванні розподіленого голосування. Думаю в найближчі пару днів я часто спілкуватимусь про це. До речі, це, мабуть, і найбільш хвилюючий проект, що розробляється в Україні.

 — Про що ваш виступ на конференції?

— Сьогодні я говорив про те, як ми можемо використовувати блокчейн для голосування, оскільки ця технологія дозволяє різними способами робити подібні речі прозорими та достовірними, а не лише відправляти комусь кошти. Ми можемо використовувати блокчейн для ідентифікації у голосуванні або для реєстру земельних ділянок чи створення ігор.

— Які з українських проектів ви знаєте і які, можливо, зацікавили?

— Я не знаю багато українських проектів, оскільки я в Україні протягом одного-двох днів, і тільки почав вивчати місцеві проекти. Я надзвичайно радий бути тут. Я знаю, що НЕМ має гарну спільноту в Україні, і знаю, що Антон (очільник NEM Ukraine) розбудувує активно її. Є хороший блокчейн-хаб,у якому працюють багато люде, але я так і не встиг глибше вивчити їхню діяльність.

— Ви маєте досвід релігійних досліджень, А в наш час деякі люди кажуть: “Біткойн — це моя релігія”. Дуже багато людей вірять, що біткойн, і криптовалюти можуть змінити світ. Ви згодні?

— Знаєте, це весело звучить, тому що релігія нерідко полягає у визначенні істинності того, що таке Бог, і блокчейн також стосується істини істини того, що сталося? Релігія це пошук правди про те, що відбувається не в цьому світі, а блокчейн —  це про правду в цьому світі. Тож вони дуже різні. Але я не думаю, що ми повинні розглядати блокчейн як релігію. В основному люди, які говорять це  просто радіють за свої гроші. Завжди є люди, які поклонялися грошам. Але сам блокчейн це лише агностична технологія, яка може щось змінити.

— Які перспективи очікують світ криптовалют та блокчейну?

— Зараз ми перебуваємо у великій бульбашці. По крайній мірі так дійсно виглядає ситуація з криптовалютами. Подивіться на блокчейн. Найкращі програми побудовані на цій технології, але вони практично не застосовуються. І все ж ці технології коштують мільярди доларів. Так це явна бульбашка, яка ставатиме все більшою і більшою. Інтернету це коштувало мільйони доларів, а блокчейну буде коштувати трильйони.

— Чи важливою буде участь людини у технічній сфері, чи ми вже переходимо до повної автоматизації?
— Я думаю, що блокчейн буде особливо корисний для IOT і роботів. Роботи, наприклад, не можуть самостійно використовувати MasterCard чи Visa, тому для цієї частини ідеально підходить IOT. Якщо принести якісь цінності в IOT, і це буде повністю автоматизовано, то рано чи пізно можна потрапити у ситуацію з обманом. А блокчейн ідеально підходить для того, щоб використовувати якісь кошти для автоматизації. Токеноміка стане більш популярною тоді, коли люди дійсно займуться реальними кейсами.

 Ще один важливий гість від NEM Foundation Стівен Чіа поділився своїми враженнями одразу після виступу на тему «NEM. Features for the future»:

— Я приїхав, щоб розповісти, як компанії можуть імплементувати технологію блокчейн. Я бачу, як щодня у світі зростає інтерес до використання блокчейн-технологій і різні країни, різні бізнеси думають над тим, як корисно можна використати цю технологію. Я думаю, людям варто більше задумуватися не про вартість криптовалют, а як саме технологію можна застосовувати.

— Що ви вкладаєте в розуміння New Economy Movement?

— Спершу це була розшифровка проекту. Сьогодні NEM — це всесвітньо знаний проект, який не потребує розшифровки. Досить багато проектів вже використовують наш блокчейн, компанії інтегрують рішення. Якщо люди сконцентруються більше на тому, як використовувати технологію, а не на хайпі, то з цього можуть вийти досить цікаві речі!

— NEM розвивається в різних частинах світу. Де існує найбільша потреба в імплементації розробок на блокчейні NEM?

— NEM вже досить популярний в 6 регіонах по світу. І ось, наприклад, у Європі, в Україні зокрема, ми лише починаємо свою діяльність, щоб створити потужну спільноту та підтримку її учасників. Для тих, хто лише починає вчити щось про криптовалюти чи хоче познайомитися з нашою технологією, рекомендую багато читати, вчити про застосування блокчейну і вести активні діалоги в мережі.

Фото NEM Ukraine

mail

Author: Katya Buyalska