Як на Consensus 2018 обговорювали стабілізацію ринку, ділилися думками та ідеями, — інтерв’ю з blockchain-розробником Вадимом Грушею

У травні відбувся п’ятий щорічний з’їзд крипторозробників, підприємців і ентузіастів — Consensus 2018. Захід проходив у Нью-Йорку з 14 по 16 травня. Організацією займався портал Coindesk. Учасники та гості відвідували презентації, ділилися досвідом і брали участь в обговореннях. А власники криптоактивів чекали хороших новин і сподівалися на ріст цифрових валют, спираючись на досвід минулорічної конференції. Не зважаючи на досить високу ціну за вхідний квиток, делегація з України на Consensus 2018 була значною — близько 35 чоловік. Нам вдалося поспілкуватися у ексклюзивному інтерв’ю з Вадимом Грушею — blockchain-розробником та засновником компанії BlockSoftLab, який не вперше відвідав конференцію і поділився своїми враженнями та думками з приводу майбутнього криптосвіту.

— Чому Ви вирішили цьогоріч відвідати конференцію і якими були сподівання від Consensus 2018?

Я давно займаюся різними блокчейн-розробками та криптовалютами в тому числі. Це одна із найбільш знакових подій, яка відбувається щороку. Можна з упевненістю сказати, що Consensus — «найситніша» і найбільш цікава криптоподія в США. Приваблює мене те, що тут збирається дуже багато представників індустрії з різних галузей. На конференцію я їжджу щороку, щоб дізнатися, що відбувається в цілому у світі криптовалют та блокчейну, а також поцікавитися новими досягненнями моїх друзів, партнерів та знайомих, обмінятися з ними думками, ідеями та досвідом. Це своєрідна комунікаційна платформа. За останній рік подібних тематичних подій з’явилось дуже багато у світі, але якісних досить мало! Для хорошої події недостатньо орендувати зал і продати квитки. Треба знати, кого запросити, як вибудувати програму, як розповсюдити інформацію для дійсно зацікавлених людей.

— Що конкретно сподобалося або вразило на конференції?

Хочу зазначити, що це не єдина подія, яка відбувалася в цей період часу. Цьогоріч відбувся ще цілий ряд івентів під назвою Blockchain Week New York City. Там більше 50 подій, які проходять до і після Consensus. Зрозуміло, що сам Consensus є дуже важливою частиною цього дійства. Будучи однією з найбільших блокчейн-конференцій, захід об’єднує представників з усього світу для культурного обміну, зв’язку провідних технологів з гуманітаріями, художниками, урядовцями та підприємцями у повністю унікальному просторі. Я мав можливість потрапити на азійський саміт, він проходив в тому ж місці, де проходив Consensus минулого року. Було цікаво побачити і послухати, як в цій частині світу розвиваються і рухаються в криптотемі. Взагалі, якщо взяти мапу світу, то було помітно присутність азійської делегації, австралійської, США, а за ними вже європейці, Ізраїль тощо.

— На Consensus був відсутній один з провідних діячів індустрії — засновник Ethereum Віталік Бутерін. Чи помітно це було для пересічних відвідувачів?

— Можна саказати, що в даному випадку Бутерін — засновник проекту Ethereum, який, беззаперечно, має велику частку в індустрії, але не все, що є сьогодні на ринку. Ніякого «духу Бутеріна» на конференції не було. Про «ефір» згадували часто, але не так, що на ньому все зав’язано. Зрозуміло, що багато стартапів базуються на цій платформі, але все ж більше думають, як зробити свою мережу. Була конференція присвячена суто «ефірним» речам — Ethereal Summit. Тут зібралися адепти Ethereum, щоб обговорити, як технологія може стати інструментом для змін. Було декілька тисяч чоловік, і в принципі всі об’єднані однією ідеєю — допомогти реорганізувати суспільство та втілити ці переконання в реальність.

— Можна дізнатися більше про історію з орендованими спорткарами Lamborghini, які стояли біля входу в будівлю, де проходив Consensus 2018?

— Історія про Lamborghini. Зазначу, що наскільки я знаю — це не ініціатива організаторів конференції. Є така біржа BitMex, яка позиціонує себе, як інституційний гравець на ринку бірж. Вони зробили своєрідну PR-акцію — винайняли 4 чи 5 автомобілів і на них була невеличка наліпка BitMex. І от вони собі кружляли навколо того кварталу, де проходила конференція. На мій погляд, це добре спрацювало, оскільки про них написали в ЗМІ і це набагато дешевше, ніж купити рекламу на Consensus. До речі, біржі на конференціях фактично були відсутні.

— Які проекти/стартапи були помітними на конференції?

— Була дуже велика, напевно найбільша яку я бачив, виставкова зала. Багато нових проектів і стартапів презентовано. Серед потужних і вже знаних — NEM, ARK, Ledger, Hyper Ledger, наш український REMME, eToro, SONM.

— Які основні тенденції прослідковувалися на Consensus 2018?

— В криптовалютній індустрії зараз рецесійний період, тобто вартість криптовалют знижується, є багато людей, які втратили кошти, багато негативних новин з традиційних фінансів. Саме на цій події жодного з цих аспектів не прослідкував. Було видно, що більше 80% присутніх — нові люди в цій індустрії. Можливо, вони навіть втратили кошти, але в їхніх словах і діях ніякого цинізму не було. Вони навпаки шукають варіанти стабілізації ринку, ділилися думками та ідеями про стартапи. Зараз можна сказати, що йде фаза консолідації нових ідей. Знаю інформацію від платформ, які займаються лістингом ICO, що ця сфера знову починає рости і дуже багато приходить нових стартапів.

— Чи говорили в контексті нових ідей про токенізацію економіки?

— Я дуже скептично дивлюся зараз на всі стартапи, які з’являються, тому що токеноміка — це надзвичайно складна річ і є мала ймовірність, що ми стрімко будемо на неї переходити. Вона не безперспективна, але це не буде швидко з точки зору технологічних моментів і адаптації всього, що стосується криптовалют до великого ринку. Я думаю, що для того, щоб ми почали переходити в токеноміку, потрібно щоб базові криптовалюти, які існують, стали масовими. Зараз це просто розмови про майбутнє і дослідження, які приведуть до результатів, але не до революції токен-моделі. Наразі токен розглядають в більшості, як цифровий актив і немає діючих бізнес-моделей. Є напрямки, де найближчим часом очікується справжній прорив — наприклад протоколи розподілених обчислень, але це ще на стадії зародження. Також децентралізовані біржі мають право на життя, але їх успіх залежить від масової адаптації.

— Як з приводу регуляції? Чи у США так само багато про це дискутують?

— Про регуляцію говорять, зокрема через те, що всі хочуть токенізувати традиційні активи: нерухомість, акції тощо. Проблема полягає не в токенізації, а в можливості ними торгувати. Про це просто всі дискусії кипіли. Можна виділити, що токенізація традиційних фінансових інструментів або активів — це нагальна тема, на якій сфокусували обговорення, але «зав’язано» це все на регуляції. Про регуляцію, мені здається, зараз говорять більше, ніж насправді вона потрібна.

— По завершенню конференції багато спеціалізованих ЗМІ писали, що очікуваного консенсусу в криптосвіті не відбулося. Чи так це? 

З того, що я бачу — кількість людей в системі збільшилася в рази, а кількість людей, які щось в цьому розуміють — зменшилася в десятки раз. Ринок рухається в сторону поляризації: коли ті, хто щось розуміють — продовжують стабільно розвиватися, а ті хто не розуміють — розбираються, але не знають куди податися. Хто не може розібратися — втрачає кошти, а ті що можуть — потрохи набирають сили. Потрібен певний час і все стане на свої місця. Consensus 2018 відбувся, в залежності від того, хто що від нього очікував. З точки зору росту ринку криптовалют, зрозуміло, що очікування не виправдалося. Але я думаю, що професійні гравці цілком розуміли це. Однозначно блокчейн-рішення надалі будуть захоплювати традиційні сектори економіки по дуже простій причині — це технічно ефективніше і люди зможуть краще контролювати свої дані і гроші.

mail

Author: Katya Buyalska