Як стати EOS Блок Продюсерами? Інтерв’ю з командою Crypto Lions

EOS-спільнота розпочала грандіозний експеримент, щоб дізнатися, чи зможе вона об’єднати кращі якості криптоконтрактів, людських договорів та вирішення суперечок? Це зробило EOS першим блокчейном на основі Конституції. Народження нового блокчейну та децентралізованої системи управління може здаватися досить складним для пересічної людини, оскільки навіть в самій системі EOS дехто хоче скопіювати існуючі правові системи, інші планують зберегти концепцію Код є Закон. Сьогодні за допомогою команди Crypto Lions ми будемо розбиратися, що таке EOS і кому він може бути необхідний.

Роман Скасків, Crypto Lions, EOS Block Producer Co-founder:

— Розкажіть будь ласка, як ви взагалі ув’язалися в цю тему? Як почали цікавитися криптовалютами та криптоспільнотою?

— Я дуже рано підключився до вивчення технології Bitcoin, адже писав статті для лібертаріанського журналу. Після першого матеріалу редактори в мене спитали: ви хочете 20$ чи Bitcoin? Я відповів, що Bitcoin виглядає дуже цікаво, але давайте 20$. Але вже за інші статті мені платили виключно у Bitcoin, тому я мав можливість вивчити, як це працює.

Тоді замість 20$ мені дали близько 7-8 Bitcoin. Я давно їх продав, навіть не дочекався, щоб вони сильно виросли. Але цього було достатньо, щоб зацікавити мене у даній сфері.

Ми з колегою Богданом будуємо спільно криптопроекти з 2013 року. Ми створили Bitcoin Block Explorer та одну гру, а потім нас захопив дуже EOS, і ми думали, як краще зануритися в цю екосистему. Тоді вирішили стати Блок Продюсерами. Дуже багато працювали,..майже безперебійно… і потрапили в ТОП-21, потім в десятку Блок Продюсерів, потім вилетіли і так крутимося.

— Розкажіть для людей, які не знають хто такі блок-продюсери, як це працює і чому у спільноті EOS йде боротьба за те, щоб стати блок-продюсерами?

— Блокчейн — це децентралізована система, тому в кожному новому блокчейні постає питання “хто буде будувати блоки”? В Bitcoin щодесять хвилин потрібно вирішити якусь математичну задачу, і той хто це робить має право поставити наступний блок у блокчейн. Тому потужні майнери мають величезні зали, де розташовані їхні ферми для вирішення криптозадач, щоб щодесять хвилин будувалися ці блоки.

EOS збудований на іншій системі, яка називається DPoS (делегований доказ частки). Тут люди, які тримають токени EOS, можуть голосувати за тих, хто буде продукувати  блоки. Зараз є більше 200 кандидатів і що дві хвилини відбувається перерахунок голосів і лише ТОП-21 має право додавати блоки. Це дуже швидко працює.

Дехто каже, що це компроміс децентралізації, але мені так не здається. Я думаю EOS краще децентралізований, ніж Bitcoin. Складається певний порядок і всі по черзі будують блоки, що набагато ефективніше для пропускної здатності і на EOS можна будувати справжні програми.

—Як стати блок-продюсером, що для цього потрібно?

— Можна скачати API і потім створюєш спеціальну команду до блокчейну EOS про те, що ти хочеш стати Блок Продюсером. Якщо когось конкретніше це цікавить, то заходьте на наш Jungle Testnet. Мені здається, що половина Блок Продюсерів навчилися всього саме через цю систему.

— Чи потрібно мати якийсь баланс токенів, щоб стати блок-продюсером?

— Ні, не потрібно мати. Все що потрібно — це щоб за тебе проголосували. Наразі є дуже потужні технічні команди, або команди прив’язані до великих бірж (як Bitfinex). Є Блок Продюсери, які дають про свою діяльність досить багато інформації. В спільноті цінують те, що Блок Продюсери можуть локалізуватися в будь-якій точці світу. І кожен вже думає, що я можу зробити для громади, щоб люди за нас голосували.

— В Конституції EOS прописано, що купівля голосів заборонена. А хто це контролює і як Блок Продюсер відповідатиме, якщо таке станеться?

— Це дуже вчасне питання, тому що про це йдуть активні розмови. Блок Продюсери мають право “викидати” інших, але якщо з цим погоджується більше 2/3 (15 учасників). Але вони не хочуть цього робити, тому що це не їхнє завдання і переступає межі їхньої відповідальності. Почалася розмова за централізацію і за те, що деякі люди мають багато контролю. Тобто така можливість є, але Блок Продюсери цього не роблять. Щодо деяких Блок Продюсерів є дуже конкретні докази, що вони купують голоси і навіть рекламували це на своєму сайті. За інших є слабкі докази… Багато хто помічає подібне, але питання залишається відкритим наскільки жорстко ми будемо це блокувати.

— Становлення блокчейну ознаменувало відхід людини від технології. Чому було вирішено знову поєднати ці два фактори в EOS?

— Ну є дуже яскраві приклади в Ethereum, коли через 1 помилку загубилось 300 мільйонів токенів. Була ще ситуація, коли стався форк і Ethereum розділився. Віталік Бутерін хотів “відкотити” систему та знов відпустити від певного блоку, що суперечить децентралізації. Є такі приклади, що навіть сам код має помилки. І EOS може збудувати людський рівень над блокчейном, щоб поправляти це.

І зараз це теж дуже важлива розмова, оскільки засновник EOS Ден Лерімер дав пропозицію, щоб дуже обмежити людське управління. Воно буде тільки перевіряти Код. А інші навпаки хочуть дуже розвинену систему управління і зараз проводять щотижневі зустрічі, щоб у вересні-жовтні голосувати всією EOS-громадою: чи мати обмежену Конституцію, чи таку що дає багато прав системі людського управління. Я не знаю як це вийде, але це однозначно буде цікаво та важливо. Але якщо люди будуть мати різні думки, то може вийти EOS 2.

— Розкажіть трохи детальніше про комьюніті. Де найбільше підтримуються ідеї EOS?

— Більшість EOS-громади — це користувачі Telegram. Китайці правда користуються в своїй більшості соцмережею WeChat. І зараз якось намагаємося об’єднати ці дві платформи, щоб всі могли комунікувати. Є частина російськомовного комьюніті, але половина точно англомовна, а тоді вже китайська, корейська.

— В Україні як ситуація? Чи звертаються до вас розробники з пропозицією про допомогу або щоб влитися в EOS-комьюніті?

— Ми постійно зустрічаємо нових людей! Були дуже круті хлопці, які знайшли баг і “розвалили” нашу тестову мережу Jungle Testnet. Дуже добре, що вони одразу до нас звернулися і ми передали цю інформацію до головних девелоперів.

— А чим власне займається Crypto Lions, як окрема компанія?

— Основне наше завдання бути Блок Продюсерами. Ми навіть були на 2 місці в ТОП-21, довгий час трималися на 8му, але потім вискочили на 30. Ми технічна команда, за нами не сидить ніякий кит з мільйонами токенів. Про нас знають найбільше за тестову мережу Jungle Testnet. Перед запуском mainchain це була дуже важлива річ. Всі там тренувалися, ми знаходили дуже багато важливих багів. Ми ще збудували монітор, який показує статус chain в момент часу. Ще один менший проект ZEOS, де людина може купити EOS-аккаунт за допомогою Bitcoin. А один проект лише почав розвиватися, але вже дуже багато кого зацікавив і ми будемо з партнерами його розвивати. За допомогою нього можна буде підкріпити обіцянку EOS-токенами.

Якщо ти хочеш щоб пообіцяти чи для громади, чи для чоловіка або жінки, ти можеш заморозити EOS під тією обіцянкою. І коли настане певний день, за результатами виконання обіцянки токени або повернуться/або зникнуть. І це дуже важливо, тому що ми якраз говорили про те, що деякі Блок Продюсери не зовсім чесно працюють.

Таким чином Блок Продюсери можуть сказати “я буду все чесно робити” і ось я заморозив кілька тисяч доларів, тоді EOS-громада зможе це оцінити і голосувати за них. Це зміцнює рівень довіри.

— Що таке Jungle Testnet?

— Ліпше запитайте у мого колеги Богдана. Я скажу так, що це EOS-chain, який ми розробили. Коли DApp-девелопери хочуть тестувати свою програму, вони реєструються на Jungle і ми їм даємо токени, щоб вони могли все тестувати. Якщо хтось хоче навчитися бути Блок Продюсером, вони підключаються до Jungle і там створюють блоки. Це працює від квітня. 2-3 місяці перед запуском mainchain ми над цим дуже багато працювали. Там були такі пригоди, коли все розвалювалося, а ми ліпили назад. Є навіть статті про наші пригоди на Jungle Testnet. Одну статтю можна знайти на нашому сайті, вона навіть досить смішна. До речі, Ден Лерімер (засновник EOS) заходив також у Jungle і просив дещо протестувати.

— Що далі плануєте?

— Ми розвиваємо eosnetworkmonitor. Ще дуже хочемо перекласти наші сайти. Намагаємося постійно брати участь в зустрічах, щоб розширити EOS-комьюніті та допомагати девелоперам. Ми вже переклали близько 100 статей українською і російською, а також даємо озвучку в перекладі, щоб створити міст до неангломовної громади, бо є багато чудових девелоперів, але не всі можуть розібратися у функціонуванні EOS.

— Нещодавно Ви побували в Кореї, у вас там був гарний виступ та декілька днів перебування. Що цікавого було? Що питали і чим цікавилися найбільше? Чи відрізняється криптоспільнота там і тут?

— Там було дуже багато людей. Цікаво було зустріти тих, з ким спілкуєшся онлайн вже протягом 4х місяців, але ще ніколи їх не бачив. Я думаю, це було головне: просто посидіти, поговорити, поділитися думками. Це було просто супер! Важко сказати, як відрізняються громади. тому що вони між собою дуже різні. Є китайські і корейські Блок Продюсери, які будують продукти так як ми, а є ті що займаються комунікацією. Ці, що мають близьку прив’язку до бірж, то взагалі між собою дуже різні.

— На скільки я знаю, у них там складна ситуація з державною регуляцією криптовалют. На вашу думку, чи має держава втручатися в роботу криптоспільноти?

— Це мало стосувалося наших розмов. Було таке загальне відчуття, що скоро все вирішиться. Мені здається це початок нової економіки. І державам, які мають розвиватися (такі як Україна) потрібно зробити комфортні умови для криптопідприємців. Ми дуже зареєструватися як українська фірма, адже команда тут знаходиться. Але через те, що законодавство трохи недосконале і не всі види діяльності визначені, ми будемо німецькою компанією.

— Але якщо тут зміниться законодавство ви зміните юрисдикцію?

— Так! Або відкриємо філію. Зараз багато підприємців працюють невпевнено. тому що криптоіндустрія і не заборонена, і не дозволена. Я думаю Bitcoin-майнерам тут гарно працювати, тому що вони звикли до такої ситуації. Але як Блок Продюсери, ми публічно виступаємо, ми відкриті і намагаємося робити все чітко, законно і тому вирішили зареєструватися в Німеччині, де всі правила про криптовалюти дуже чітко визначені. Це нам також додаткова робота, тому що у них теж є свої обмеження, але ми вирішили бути такими супер прозорими та легальними.

— І останнє питання, можливо провокативне. У EOS ІСО проходило протягом року, було зібрано достатньо коштів, і тут в травні засновники почали “зливати” Ethereum. У криптоспільноті були трохи стурбовані тим, що великі масиви виходять у вільне плавання, і падає відповідно ціна. Як ви можете прокоментувати цю ситуацію і взагалі ваше ставлення до нинішньої ситуації на ринку?

—Я не певний, що це BlockOne (компанія що розробила EOS) продавав. Після ІСО значна кількість зібраного Ethereum належала їм. Всього на той час вартість була $4 мільярди, і це дуже багато, але нині вартість впала на третину. Але навіть 1 мільярд — це неймовірно багато. Не знаю, чи до падіння причетні конкретно EOS, адже цілий ринок впав.

Скажу тк, що криптовалюти — це нова штука і ще ніхто не знає, яка їхня цінність. В історії нові технології, які змінюють світ, уявляються такими бульбашками. Коли от тільки залізна дорога розвивалася, всі купляли акції фірм, які себе якось пов’язували з залізницею. Коли з’явився Інтернет, теж було багато компаній-бульбашок. Ми теж бачили такі моменти в крипті. Наразі можна сказати, що криптовалюти змінять світ, будуть дуже впливовими. Але не можна сказати навіть яку вартість матиме EOS. Чи мільярд, чи чотири мільярди, чи сто мільйонів. Software програми від 80-х років лише те й робили, що маніпулювали інформацією, але завдяки цьому змінили світ. Лише тепер вони починають маніпулювати вартістю.

Богдан Коссак, co-Founder Crypto Lions, EOS Block Producer

— Доброго дня, приємно познайомитися. Дуже рада, що ви знайшли час для того, щоб поспілкуватися. Розкажіть про своє знайомство з криптовалютами та крипторинком?

— В IT я давно, скільки себе пам’ятаю… Чи не з 7 років. Мені пощастило, що батьки працювали в цій сфері і я швидко освоїв комп’ютер. В криптовалютний світ потрапив у 2013 році, коли познайомився з Романом. Він мене зацікавив технологією біткойна і запропонував робити той, що він розказував Block Explorer і одну гру простеньку. Почав писати код, розбиратися як це працює і мені це сподобалося.

— Як ви вирішили створити команду, об’єднатися і стати Crypto Lions?

— В нас у кожного були свої стартапи: деякі успішні, деякі не дуже. І буквально в кінці лютого ми мали розмову з Романом і він каже “Є такий проект EOS і можна подати заявку на Блок Продюсерів”. Я погодився, що треба подаватися. До речі, то вийшло досить смішно, тому що я спершу подався сам, а потім Роман підказав, що напевно ліпше командою, щоб це було серйозно. Так ми організували разом Crypto Lions, тому що розуміли, що це відповідальна і серйозна робота. Все записано на блокчейні, можна подивитися, що я спершу оремо подавався, а потім як Crypto Lions.

— Ви як розробник можете мені ліпше пояснити, на кого орієнтований EOS? Кому проект може бути цікавий?

— Всім! Всім, хто цікавиться швидкими розрахунками. Дивіться, в Bitcoin, коли ви робите транзакцію, то треба почекати спочатку 10 хвилин, щоб вона пішла, а потім ще мінімум 20, щоб пройшла три підтвердження. Це мінімум півгодини. Ви якщо хочете розрахуватися в кафе за каву, то будете чекати 30 хвилин підтвердження?

EOS може похвалитися швидкістю транзакцій, адже блок виходить щопівсекунди. Відповідно. у нас велика гнучкість та швидкість. Другий великий плюс — це безкоштовність транзакцій. Ви створюєте аккаунт, одноразова платите за оперативну пам’ять, яку там використовуєте, а після того всі транзакції безкоштовні. Ви їх можете робити великими, маленькими, мікротранзакції.

 

— Розкажіть трошки детальніше, як працює блокчейн? На скільки я розумію, там була прив’язка до ERC 20 токенів. Яким чином все працює? Як називається алгоритм консенсусу?

— Прив’язка до ERC 20 була лише на самому початку, тому що було ІСО EOS і вони продали певну кількість токенів на платформі Ethereum. Коли запускався EOS-chain 1 червня, заморозився контракт EOS на Ethereum і токени стало неможливо пересилати між тими адресами. Тоді ж зробили витяг про всі транзакції і гаманці і перенесли його в блокчейн EOS, тобто всі хто інвестував на стадії ІСО, дістав собі окремий акаунт та таку ж кількість токенів, але на окремому блокчейні. Так відбувся цей перехід з ERC 20 на нинішній EOS-токен.

— А про блокчейн? Я читала, що він має якусь незвичну назву… Delegated Proof-of-Stake.

— Принцип такий, що всі можуть стати Блок Продюсерами. Вони мають заповнити певні документи, зробити про себе описи, щоб відповідати вимогам спільноти. Крім того, потрібно мати відповідно налоштоване обладнання, яке би забезпечувало продюсування блоків. Після цього вже щоб стати Блок Продюсером, потрібно зібрати певну кількість голосів. Токен-холдери голосують в блочейні, вони виконують певну команду, якою віддається цей голос. Сила голосу визначається кількістю токенів “заморожених” на рахунку. Там є певні параметри, як це визначається. І коли людина голосує, вона не віддає свої активи, а лише певну кількість голосу за тих блок-продюсерів, за які він виставив галочки.

ТОП-21 починають продюсувати блоки. Вони попадають в певний розклад і в кожного є свій слот для продюсування 12 блоків. Тобто кожен продюсер має 6 секуднд, щоб продюсувати ці блоки. Все відбувається повністю автоматично, зміна продюсерів, які не справляються, відбувається автоматично. Як хтось віддає голос, то вона буквально одразу зараховується. Якщо в якогось продюсера стає більше голосів, то він з ним міняється. Для того, щоб продюсувати блоки в ТОП-21 має бути спеціальне обладнання та достатньо ресурсів.

—В чому вимірюється ресурс?

—Потрібно мати багато оперативної пам’яті. В цьому є найбільша потреба. І так само потужні процесори, бо вони обробляють транзакції. Транзакцій може бути дуже багато. Зараз в нас рекорд здається 3700-3900 був в секунду.

— Блок Продюсер може використовувати звичайний комп’ютер?

—Так, але серверний. Який має багато планок оперативної пам’яті і потужні процесори. В нас, наприклад, є 7 серверів, які забезпечують роботу. Між ними розгалужений трафік, балансування навантажень, щоб дати можливість більшій кількості людей мати доступ до наших нод і отримати інформацію з EOS блокчейну.

— На вашу думку, чи справедливо говорити про те, що блокчейн EOS повністю децентралізований?

— Я думаю, що так. В принципі показник, що ми маленька команда з України потрапила в ТОП — це вже є одним з признаків, що він є децентралізованим. І початкова дистрибуція токенів я теж вважаю, що відбулася чесно. Вона тривала цілий рік і в принципі кожен в ній міг прийняти участь та спробувати.

— Розкажіть про Jungle Testnet, що це таке і для чого його використовувати?

— Це наша дитина)) Почалося все з того, що ми познайомилися з EOS. Це був кінець лютого/початок березня. Ну і потрібно було спробувати, як це працює. Тоді були ранні версії EOS. Вони розвивалися Dawn 1, 2, 3, 4 і потім аж був реліз. Ми почали з Dawn 2, просто створювалися порожні блоки, не можна було ще робити ніякі транзакції. Тоді ми вирішили, що для того. щоб дійсно навчитися працювати з EOS, треба було створити реальне середовище. Jungle Testnet мала працювати не лише з локальним комп’ютером, а давала можливість побудувати мережу, яка би повторювала той блокчейн, який має випуститися. Мета була зробити її дійсно децентралізованою і це нам вдалося, до нас підключилися майже всі Блок Продюсери, які на той час починали також і які заходили до нас вчитися. Відповідно, нам дали можливість розбиратися з кодом і пробувати, як він працює і самому все перевірити. Ми написали багато різних скриптів, частина з яких використовувалася для запуску головного блокчейну. Коли вийшов Dawn 3 — це була перша спроба запускати смарт-контракти. Якщо запустити Dawn 2 було досить просто, то Dawn 3 майже нікому не вдавалося. І от Crypto Lions вдалося першими запустити test network на цьому Dawn 3. Ну от таким чином ми вчилися на Jungle і допомагали іншим вчитися.

— До речі, про смарт-контракти. Я читала, що якщо навіть смарт-контракт виконано, але є якийсь спір, то люди…я так розумію це Блок Продюсери, можуть його вирішити?

— Ну трішки не так є служба EOS Core Arbitration Forum (ECAF). Були ситуації, коли Блок Продюсери блокували певні акаунти тих, хто робив якісь порушення, крав гроші чи ще щось. Коли були звернення надані певні докази, ця служба видала документ про блокування і Блок Продюсери тоді заморожували цей акаунт. Зараз їх є близько 16-18 і з ними неможливо виконувати ніякі дії. Також тестується ще один крок для Блок Продюсерів Sudo, що дає більші повноваження, які дозволять і завертати транзакції, і змінувати ключі інших акаунтів. Але тут також є різні погляди, багато хто вважає, що це буде завелика влада для Блок Продюсерів і взагалі хочеться це відтестувати, щоб зрозуміти, що воно не зробить більшої шкоди, ніж добра. Це була одна з функцій, що була зазначена ще у whitepaper і я думаю, що воно буде впроваджено найближчим часом.

— Тоді про whitepaper. Багато проектів одразу прописує відмову від зобов’язань, від того, що вони пропонують купити якісь активи і взагалі не обов’язково мають щось представити. В EOS навпаки, є Конституція, яка декларує певні правила, певні зобов’язання. Як ви вважаєте чи будуть в майбутньому проекти прив’язуватися до подібних конституцій? Чи можливо це?

— Я думаю так. Однією з особливостей EOS є Ricardian Contracts — це контракт написаний людською мовою, а не кодом. Відповідно, кожен смарт-контракт містить в собі цей RC. І коли людина використовує смарт-контракт, вона має погодитися з його умовами. Всі хто стали Блок Продюсерами підписали Ricardian Contract системи.

— Тобто в майбутньому ІСО підтримуватимуть таку систему взаємного обмеження?

— Я думаю, що так, тому що, наприклад, EOS дозволяє збудувати людський підхід, застрахувати ваші вклади і дозволити відчувати себе більш впевненіше.

— Яке майбутнє чекає EOS та Crypto Lions?

— Ми далі розвиватимемо те, що вже робили, зокрема Jungle Testnet. Це є основний майданчик на сьогодні. Всі апдейти, які виходять в EOS тестуються у нашій мережі. Тобто ми є цей щит, який бере на себе удар перед тим, як потрапити в mainnet. Друге — це eosnetworkmonitor, яким ми моніторимо стан мережі і допомагаємо показати іншим стан їхніх нод, в якому вони місці, скільки голосів зібрали, чи вони продюсять, як часто відповідають і різні інші технічні дані. Також ще один великий проект над яким ми працюємо — Truth Bonds — гарантування правди. Крім того, у нас є ще багато задумів, але потрібно трохи часу, щоб втілити їх і розповісти.

Sudip Banerjee, Crypto Lions, EOS Block Producer Operations

— Яким чином ви прийшли у криптосвіт?

— Довго спостерігав за спекуляціями на ринку, можна сказати з тих пір, як почали робити 2Х. Але для мене це було не більше, ніж гра. Ніхто толком не пояснював навіщо блокчейн, навіщо ця технологія і що з нею можна робити. Десь в 2016 році засновник Paytomat Юрій запросив мене співпрацювати, оскільки ми разом працювали довгий час в IT. Вперше я зіткнувся з технологією, а не трейдингом і спекуляцією. З того моменту зацікавила ця сфера, різні криптовалюти та блокчейни і почав тоді думати про їх застосування. Ось Paytomat став одним із прикладів цього застосування.

— Для вас особисто, що таке EOS? Це передусім блокчейн, технологія, система управління?

— Для мене це насамперед наступна сходинка в розвитку блокчейну. Це не держава, це просто інструмент. Не можна очікувати, що EOS блокчейн вирішить якісь інші проблеми. Це перш за все інструмент зі стандартним функціоналом блокчейна, тільки з великою швидкістю.

— Чисто теоретично, чи можливо було б запровадити на такій системі управління державою?

— Я думаю, що управління державою ні, але дрібні речі, як парковка в місті, можна вирішити. Смарт-парковка, всього лише qr-код, запис з номером машини і часом і якийсь Block Explorer, який перевіряючому органу видаватиме необхідну інформацію. Знову-таки інструмент, але не тотальна зміна системи… поки що рано.

— В Україні вже досить багато проектів, які стали всесвітньо відомими. На вашу думку, які проекти є перспективними і зможуть конкурувати з EOS?

— З українських проектів я чув про Карбо, за іншими не стежу. Точно знаю, що тут велика концентрація девелоперів. Не важливо, яка криптовалюта або продукт, завжди можна знайти в цій компанії розробників з України. Поки що тільки Карбо можу сказати, що вийшли на рівень впізнаваності.

— Ви казали, що працювали з засновником Paytomat.  Як ви вважаєте, чи зможе традиційна економіка перейти на токеноміку і чи зможемо ми повсякчас розраховуватися криптовалютами?

— У деяких країнах це вже працює. У них не криптовалюта, а національна валюта оцифрована і всюди працюють електронні платежі: це Індія, Китай. Не важливо, що відображається в додатках з qr-кодом: криптовалюта або національні гроші, сама поведінка людини вже змінилася з приводу того, як купувати, як витрачати гроші. Так що це поступово прийде. Ось наприклад, є гаманець Paytomat, там є близько 8 криптовалют, включаючи EOS. Підключити туди ж якусь державну валюту — не проблема. Тому якщо Європа завтра випустить е-євро, то його теж підключать. Це більше схема оперування економікою. А токеноміка вона існує, адже звичайна бухгалтерія — це теж токеноміка. І з появою блокчейна і швидкісних безкоштовних транзакцій EOS, внутрішні розрахунки і транзакції між обладнанням стають доступнішими.

— На даний момент, які можливості дає EOS для пересічних українців?

— Я скажу зі спостережень за користувачами з інших країн, для них особливо нічого не змінюється. Там інтерфейс той же, що і в онлайн-банкінгу. значення вводяться звичні, а все вже конвертується. Що стоїть за інтерфейсом і як працює блокчейн мало кого зі звичайних користувачів цікавить.

Наприклад, для України земельний реєстр перевести на блокчейн було б непогано, але будь-яка база даних, яку не можна змінити заднім числом, має опір. У Швеції перевели весь земельний реєстр на блокчейн, а девелопери які цим займалися всі з Донецька =) Скажу так, для країни буде корисним перевести якісь реєстри на блокчейн, а для розрахунків поки рано, тому що потрібне відповідне законодавство.

— Як ви розцінюєте ситуацію, яка зараз склалася на ринку криптовалют, хто залишиться, хто відсіється, які технології залишаться фундаментальними?

— Блокчейни, де можна зберігати дані залишаться популярними. Ті в яких транзакції швидкісні і безкоштовні теж. Решта — спекулятивні. Я про це нічого не можу сказати, оскільки не спостерігаю цей ринок. Технологічно цих 2 аспекти — зберігання записів в структоризованому форматі і швидкісні безкоштовні транзакції.

— Чи можливо перенести систему функціонування EOS на інші криптовалюти чи важлива все-таки існуюча конкуренція?

— Обов’язково потрібна конкуренція. Ми вже спостерігаємо в EOS такі поняття, як sitechain, sisterchain, daughterchain. Я говорив, що раз в EOS є Конституція, то будуть і пірати, і анархісти, і ті хто будуть створювати свою окрему систему. Навіть ось серед китайських Блок Продюсерів є конкуренція і вони не дуже люблять один одного.

— На вашу думку, в технологічному світі є місце людині?

— Якщо не люди, то хто? Ми зараз на проміжній стадії переходу від контрольованої автоматизації до повної автоматизації без спостереження. Але все-одно, як спостерігачі-оператори ми ще потрібні, щоб перевірити правильність коду, правду, зробити оновлення.

— Тобто людина не відійде на другий план?

— Ні, поки що ні. Спочатку треба забезпечити безперервну подачу зеленої енергії, тоді можна буде говорити про самозабезпечення машин. До речі про самоврядування, уже є вендинг-машина, яка сама керує складом, може робити замовлення, оплачувати оренду, інтернет за допомогою смарт-контрактів. Так що не можна заперечувати, що це вже існує.

Яке майбутнє чекає криптосвіт? Чи не розвалиться це все завтра?

— Точно ні. Я наведу приклад зі своєї країни Індії. Якщо написати в Гуглі India cryptocurrency, то можна знайти тільки інформацію про те, що все забанено, позови. Але варто ввести India blockchain, і можна побачити, що мільярди витрачаються на розробки. Завжди треба розрізняти блокчейн і криптовалюти. Можна називати криптотокенами. щоб не ображати держави, які люблять свою валюту, але блокчейн потрібен всім державам і скоро стане показником їх розвитку.

mail

Author: Cryptotexty

2 thoughts on “Як стати EOS Блок Продюсерами? Інтерв’ю з командою Crypto Lions

Comments are closed.