Найсприятливіші країни для ведення криптобізнесу. Правовий режим криптовалют

Більшість країн в світі досі не визначилися зі своїм ставленням до криптовалют та блокчейну, тому криптобізнес може існувати і розвиватися там, де немає чіткої заборони його діяльності. Давайте поглянемо на карту світу і визначимо країни з найсприятливішими умовами для бізнесу у сфері блокчейн.

Аналітичний сайт HowMuch опублікував карту країн світу, на якій позначив країни, де заборонені і де дозволені операції з криптовалютами.

Bitcoin legality around the world

https://howmuch.net/articles/bitcoin-legality-around-the-world

Японія

Загальновідомо, що Японія завжди відкрита для нових технологій, незалежно від того, наскільки вони можуть здаватися футуристичними, складними або дивними. Те саме стосується криптовалют.

Японія відноситься до тих країн, в яких криптовалюта не заборонена для використання. В Японії активно впроваджують в економіку цифрову валюту та розробляють нормативно-правову базу: уряд Токіо прийняв закон, який визнав біткоін законним платіжним засобом; Агентство фінансових послуг Японії (FSA) надало дозволи 11-тьом компаніям на здійснення операцій з криптовалютами. Також, Японія нещодавно скасувала податки на інвестиції в біткоін, ще більше заохочуючи своїх громадян брати участь у цьому захоплюючому новому ринку. Органи державної влади намагаються заснувати ринок нерухомості, державні контракти та історію транзакцій на блокчейні.

Отже, Японія одна з найсприятливіших та високотехнологічних країн для розвитку криптобізнесу. Якщо врахувати розміри даної країни, то, швидше за все, вони зуміють за досить короткий час вийти в лідери з видобутку і використання біткоінів.

США

Де знаходиться найбільша кількість користувачів криптовалютами? В якій країні активно створюються нові технологічні статапи, які зазвичай прив’язані до певної криптовалюти? Навіть більше, у США ви можете знайти велику кількість біткоін-банкоматів.

Проте, незважаючи на те, що біткоін став одним з офіційних фінансових інструментів, який використовується в економіці США, валютою він не вважається. Закон класифікує біткоіни, як майно, з якого стягуються податки. Тому операції з біткоін і альткоінами в США офіційно підлягають оподаткуванню. З прибутку, отриманого в результаті інвестування коштів, майнінгу або обміну товарів і послуг на криптовалюту, повинні бути сплачені відповідні федеральні та місцеві податки.

У липні 2017 Комісією цінних паперів та бірж (SEC) було розділено всі криптовалюти на дві категорії:

  1. Цінні папери (securities) – активи, які повинні бути піддані офіційному регулюванню. Дане визначення поширюється тільки на ICO, організатори яких обіцяють вкладникам гарантований прибуток.
  2. Інші валюти, що не підлягають додатковому ліцензуванню.

До того ж визначним чинником є те, що у США кожен штат може встановлювати власні правила ліцензування компаній, що працюють з криптовалютами. Тому організатори ICO, бірж і стартапів з обережністю обирають регіон реєстрації своєї дяльності.

Отже, Сполучені Штати – це високорозвинений ринок з величезним потенціалом, який відкритий до впровадження новітніх блокчейн технологій.

Канада

Саме тут беруть свій початок велика кількість стартапів у сфері блокчейн, які потім поширюються по усьому світу. У Канаді існує 2 міста, які вважаються біткоін-хабами – Торонто і Ванкувер. Популярність криптовалют і майнінгу в цій країні не дивує, адже цьому сприяє холодний канадський клімат.

Біткоін та його аналоги не є платіжним засобом на території Канади, проте розрахунки за товари і послуги в криптовалюті можуть проводитися на загальних підставах. Канадське агентство з доходів класифікував криптовалюту як товар. Тобто транзакція – це бартер, а одержуваний дохід – прибуток від ведення бізнесу. При цьому податки будуть залежати від того, чи ви купували криптовалюту, чи вкладали в неї гроші. Продаж товарів і послуг за біткоіни також передбачає оплату ПДВ (VAT). Біржі вважаються компаніями, що займаються фінансовими операціями, а значить, повинні реєструватися і надавати всю необхідну документацію.

Закон дозволяє використання біткоін-банкоматів на території країни. На сьогоднішній день Канада посідає друге місце в світі по числу біткоін-банкоматів після США.

У вересні 2017 року влада Канади висловила занепокоєння з приводу збільшення кількості випадків шахрайства при проведенні ICO. Ймовірно, Канада наслідує досвід США та відокремить криптовалюту як платіжний засіб, щоб забезпечити більш надійний захист учасників таких операцій.

Можна зробити висновок, що інтерес до криптовалют в Канаді активно зростає завдяки лояльному ставленню влади та сприятливому для майнінгу клімату.

Велика Британія

Велика Британія – один з лідерів в сфері розвитку блокчейн-проектів та криптовалют, а також одна з найбільш сприятливих і комфортних юрисдикцій для ведення криптовалютного бізнесу. Держава відкрито надає підтримку стартапам, які пов’язані з цифровими валютами. Крім того, Сполучене Королівство має добре розвинений банківський і фінансовий сектор, а також всю необхідну для комфортного ведення бізнесу інфраструктуру. Сьогодні у багатьох барах Лондона ви можете розрахуватися за допомогою біткоіну чи інших криптовалют.

Незважаючи на загальну підтримку ідей впровадження блокчейну і криптовалют в життя держави і громадян, остаточна позиція регуляторів щодо правових аспектів діяльності, пов’язаних з криптовалютою, до сих пір не вироблена. По суті, криптовалюта знаходиться в сірій зоні, тобто в правовому вакуумі. З цієї причини існує ймовірність введення спеціального регулювання, яке може зіграти проти компаній, які вибрали Сполучене Королівство для проведення ICO. З огляду на це, найчастіше британські компанії використовуються в якості штаб-квартири проекту, а сам випуск токенів здійснюється в більш “сприятливих” для цього юрисдикціях.

Податкова служба Великобританії (Her Majesty’s Revenue and Customs; далі – HMRC) визначає криптовалюту як активи або ж приватні гроші (assets or private money). Більш того, HMRC може стягувати кілька видів податків при здійсненні операцій, які пов’язані з криптовалютою, а саме:

  1. Корпоративний податок / Податок на прибуток (19-20%). Доходи або витрати при обміні криптовалют обкладаються корпоративним податком (для компаній) або податком на прибуток (для фізичних осіб).
  2. Податок на додану вартість (ПДВ – 20%). Відповідно до роз’яснень HMRC, при обміні біткоінів та інших криптовалют на фіатні гроші, ПДВ з таких операцій не стягується, а тому компанії не сплачують ПДВ з обміну криптовалюти на фіатні гроші. Винятком також є майнінг криптовалют, оскільки він не має в собі ознак економічної діяльності для цілей ПДВ. Майнінг звільнений від оподаткування ПДВ відповідно до статті 135 (1) (d) Директиви 2006/112 / EC.
  3. Крім цього, в залежності від ситуації, дохід суб’єкта господарювання може обкладатися податком на приріст капіталу (Capital Gains Tax) в розмірі 19-20%.

Отже, на сьогоднішній день Великобританія є провідним інноваційним та фінансовим центром, що сворює сприятливе середовище для розвитку великої кількість проектів у сфері блокчейн. Держава поступово готується до того, що криптовалюта стане загальносвітовою валютою, на території Об’єднаного Королівства створена спеціальна програма Innovate Hub, де криптовалютні компанії можуть отримати безкоштовні консультації щодо правового регулювання їх поточної або майбутньої діяльності.

Сінгапур

Сінгапур – це перлина міжнародної екосистеми фінансових послуг: в місті-державі працює близько 200 банків, загальна сума активів яких становить 2 трильйони доларів. Учасники міжнародного ринку фінансових послуг часто вибирають Сінгапур у якості штаб-квартири для своїх азіатських сателітів.

Влада країни не дає однозначного визначення цифровим валютам, розглядаючи їх як щось середнє між біржовим активом і звичайними грошима. Діяльність компаній з купівлі-продажу біткоінів і альткоінів обкладається 7-відсотковим податком, схожий принцип діє при обміні криптовалют на фізичні товари або послуги. При цьому довгострокові інвестиції приватних осіб в віртуальні валюти не підлягають податковому обліку.

У 2014 році монетарна влада Сінгапуру видала серію указів про запобігання відмиванню коштів за допомогою криптовалют. Посередники, що обмінюють біткоін на фіатні гроші, зобов’язані проводити верифікацію клієнтів та повідомляти органи державної влади про підозрілі транзакції. Грошово-кредитне управління Сінгапуру заявило, що токенізація розглядається як один із способів зниження витрат при розрахунках між банками і корпораціями.

Зробимо висновок, що Сінгапур відомий не тільки своєю доброзичливою, що сприяє розвитку бізнес середовища, підтримкою з боку уряду, але й тим, що на його території працює цілий ряд високотехнологічних блокчейн-компаній, що відіграє важливу роль в глобальній блокчейн-екосистемі.

Швейцарія

Перші спроби регулювання криптовалют в Швейцарії відносяться ще до 2013 року. Тоді 45 членів парламенту запропонували розглянути можливості використання правового регулювання біткоін на території країни. У відповідь на цю ініціативу Федеральна рада Швейцарії випустила докладне роз’яснення, яке де-факто підтверджувало правомірність використання криптовалют, проте не встановлювало їх чіткий правовий статус.

У 2016 році влада швейцарського міста Цуг (Zug) почала приймати біткоін для оплати державних послуг. Нововведення стало важливим сигналом для компаній, що розвивають технологію блокчейн. Саме це місто згодом стало називатися «криптодолиною», так як велика кількість світових блокчейн-компаній відкрили свої штаб-квартири саме тут.

У лютому 2017 року влада Швейцарії анонсувала створення правових «пісочниць» (sandboxes) для розвитку криптовалютних стартапів. Компанії, які отримують від своїх користувачів менше 1 мільйона франків (приблизно $ 1 млн.) на рік, будуть позбавлені від необхідності отримання ліцензії на ведення бізнесу. На думку уряду, це послаблення дозволить спростити діяльність невеликих стартапів, які проводять перспективні розробки в області блокчейн та фінансів.

Отже, незважаючи на відсутність чіткого правового статусу криптовалют, Швейцарія стала популярною країною для реєстрації блокчейн-стартапів. Орім прийняття законів, що підтримують блокчейн-стартапи, центральний уряд країни сприяє впровадженню цієї технології в адміністративну практику. Такий розвиток свідчить про те, що уряд Швейцарії планує залучити якомога більшу кількість блокчейн-проектів. Країна вже є домом для цілого ряду стартапів в екосистемі.

Інші країни

Крім вищезазначених країн, криптовалюти були визнані та легалізовані в таких країнах, як:

Австралія;

Естонія;

Данія;

Південна Корея;

Швеція;

Нідерланди;

Фінляндія.

Крім того, деякі країни зайняли таку позицію, коли вони офіційно не дають криптовалютам правовий статус, але й не забороняють їх використання:

Бельгія;

Колумбія;

Чехія;

Німеччина;

Нова Зеландія;

Ізраїль;

Україна;

Франція;

Хорватія;

Бельгія;

Польща;

Гонконг;

Словенія;

Туреччина;

Швейцарія;

Іспанія і багато інших.

З цього списку деякі країни визнали криптовалюти, тобто на державному рівні використання їх узаконено, хоча правового статусу у них немає. Однак податки для майнерів, блокчейн-компаній, бірж та звичайних користувачів будуть при цьому різні. Також в деяких країнах криптовалюти хоч і оподатковуються, але абсолютно ніяк не регулюються законодавством.

Тепер давайте поглянемо, які ж країни заборонили обіг криптовалют:

Китай;

Бангладеш;

Ліван;

В’єтнам;

Таїланд;

Болівія;

Еквадор;

Киргизстан;

Індонезія.

Найцікавішим є те, що в деяких з цих країн, не дивлячись на всі заборони, розташовані великі дата-центри, які здають в оренду потужності для хмарного майнінгу і не тільки.

Сподіваюся, цей огляд стане корисним і допоможе зробити правильний вибір юрисдикції для ведення бізнесу у сфері блокчейн.

 

Альона Полещук

mail

Author: Cryptotexty