Як безпечно торгувати на криптобіржах: рекомендіції для трейдерів-початківців

Для того, щоб безпечно займатися торгами на біржах, недостатньо мати лише бажання і гроші. Топові трейдери засвідчують, що необхідно володіти знаннями, стійкою психікою, самодисципліною, вмінням ставити цілі і дотримуватися стратегії. Усіх цих “скілів” можна досягнути з досвідом, але знання потребують часу й зусиль. Сьогодні спробуємо розібратися, як правильно обрати криптобіржу, як безпечно розподілити активи та як хоча б поверхнево аналізувати поведінку криптовалют.

Як стати трейдером?

  • Трейдер — людина, яка здійснює операції на біржі;
  • Трейдинг — ретельний аналіз ситуації на фінансовому ринку та здійснення операцій на біржі.

Перед початком роботи на біржі трейдер повинен обрати стратегію та доцільно розподілити портфель активів. Найпростіша стратегія полягає в тому, що активи купуються дешевше, а потім продаються дорожче. Робота трейдера полягає не лише у знанні, що купувати і коли, а й у межах сум, які можна витрачати на конкретні операції. Трейдер повинен розрахувати свої сили і те, як буде використовувати кошти.

Існує досить проста схема для створення криптопортфелю трейдера, яку рекомендують використовувати спеціалісти з Bittrade Group, коли тренд на ринку показує ріст: 40/20/10/30.

  • 40% — це вклад у низькоризикові активи, тобто ТОП-криптовалюти (біткоїни і ефіріум), які вже мають репутацію на ринку і перевірені часом. Це може бути декілька монет, але пропорційно розподілених, виходячи з капіталізації активу;
  • 20% — це середньоризикової активи, тобто популярні альткоїни. Тут рекомендується застосовувати навички аналізу та дослухатися до думок експертів про дані проекти. Також варто пам’ятати про розподіл вкладень на кілька активів;
  • 10% — високоризикові активи. Це можуть бути маловідомі, але перспективні монети. Тут важливо максимально докласти зусиль для аналізу;
  • 30% — резерв на випадок “просадок”.

Такий розподіл носить рекомендаційний характер. Якщо тренд на ринку спадаючий, то ліпше дотримуватися схеми 50/30/10/10 в тій же послідовності. Тобто, коли ріст — продаємо активи, щоб було за що придбати на спаді ринку.

Існує ще декілька правил, що дозволять трейдерам-новачкам не втратити всі кошти відразу, а продовжити торгівлю і заробити.:

  • витрачати на одну операцію не більше 7 — 10% від суми депозиту;
  • кількість коштів, що витрачається в одній угоді, — від 2 до 5%;
  • якщо сумніваєтеся, не витрачайте більше 1% на угоду;
  • не виходьте за межі встановлених діапазонів.

Рекомендаційний приклад портфелю:

40% низькоризикові: топові монети — 15% Bitcoin, 10% Ethereum, 5% Litecoin, 3% Monero, 3% Dash, 2% NEM, 2% Ethereum Classic;

20% середньоризикові  — 5% XRP, 3% EOS, 3% Cardano, 2% IOTA, 2% Qtum, 1% OmiseGO, 1% Verge, 1% 0x, 1%BitShares, 1% Waves;

10% високоризикові  тут ви самостійно аналізуєте і обираєте активи;

30% резерв.

Моніторити стан портфелю можна за допомогою таких ресурсів, як Satoshi Pie, Delta або Blockfolio.

Як аналізувати проекти?

Варто пам’ятати, що на вартість активів впливає безліч чинників. Щоб отримати базові знання, всі трейдери застосовують фундаментальний аналіз. Тут враховується не лише те, що відбувається на біржі з ціною на актив, а й події навколо проекту, рішення регуляторів, новини і настрій комьюніті. Технічний аналіз звертається до значення ціни в минулому, щоб передбачити її майбутню поведінку. У складному варіанті застосовується математичний піхдіх, в простому — графіки та дослідження поведінки ціни за допомогою спеціальних прийомів і методів.

Основи фундаментального аналізу проекту:

  • Прочитати вайтпейпер, проаналізувати наскільки він грамотно написаний, чи висвітлено конкурентів в криптоіндустрії/аналоги на традиційному ринку. Важливо розуміти актуальність використання монети, існування стартапу в реальному житті та проаналізувати відповідність розвитку проекту дорожній карті.
  • Перевіряємо активність програмного забезпечення на GitHub (частоту оновлень зокрема) або на інших ресурсах. Аналізуємо чи зміг би працювати проект без блокчейну і як він “прикручений” у проект.
  • Варто поцікавитися чи є готовий бізнес-план реалізації продукту і проаналізувати його.
  • Важливу роль відіграє маркетинг і як він реалізований. Успішний маркетинг — це не обов’язково мільйони доларів і реклама на кожному кроці. Якщо статті про проект трапляються занадто часто, а боти в телеграм-групах запрошують приєднатися до спільноти, це може бути черговий скам-проект*

Результати такого аналізу потрібно записувати в онлайн документ і раз на місяць робити апдейт. Також можна скласти шкалу рейтингу щодо вище перерахованих параметрів.

Графіки ж дозволяють застосувати технічний аналіз для передбачення зміни ціни на актив. Це найпростіші інструменти, якими можуть користуватися трейдери одразу на біржі. Вони бувають декількох різновидів і способів відображення.

  • Order book — це таблиця лімітних заявок на покупку і продаж. Вона може мати горизонтальний вигляд або вертикальний і є інтерактивною, тому при наведенні миші на певну точку, з’являється вікно з інформацією про курс, кількість активу, який продається в даний час і обсяг пропозицій для покупки/продажу. Перетин червоної і зеленої лінії показує певний момент часу, а ціна в цій точці — вартість активу.

  • Графік зміни курсу — зазвичай представлений кривою лінією. Завдяки ньому можна побачити значення вартості активу в конкретний часовий відрізок. Прямокутник (японська свічка) або вертикальні лінії (бари) показують обсяг торгів в певний проміжок часу. Зелений колір означає, що ціна росла, червоний — падіння вартості активу. Стовпці сірого кольору під свічками  обсяг торгів, і доповнюють інформацію про поточний стан ринку. Необхідно спільно аналізувати ці дані, щоб отримати більш точний прогноз. Великі обсяги активів, виставлені на покупку або продаж, можуть також розганяти ринок у відповідному напрямку.

Що означає памп і дамп?

Навіть елементарний технічний аналіз дозволяє побачити штучно створене накачування активу з метою привернути недосвідчених інвесторів. Схема Pump & Dump починається з різкого злету ціни і обсягів угод, а в кінці вартість спрямовується вниз. Ініціатори створюють зазвичай на одній біржі ордери на купівлю великих обсягів активу за дуже високим курсом. Не досвідчені трейдери бачать, що курс і обсяги угод ростуть, тому починають купувати актив. Шахраї швидко переробляють ордери на продаж і покупку по збільшеному курсу, що створює ілюзію росту цін і обсягів. Ажіотаж збільшується, і все більше трейдерів починає в цьому процесі брати участь. Все ж, у певний момент пампери починають активно продавати актив. Ціна ще деякий час тримається, а потім починається стрімке падіння.

Як обрати безпечну біржу?

В першу чергу, варто зауважити, що для трейдингу потрібно працювати з декількома біржами. Це забезпечить якісний розподіл активів. Також треба вивчати всю інформацію про біржі і активи та записувати власні висновки.

Біржі себе позиціонують, як банки майбутнього і збирають гроші людей, не знаючи, як ними розпоряджатися. Банки, до яких ми звертаємося мають жорстку державну і міжнародну регуляцію: скільки грошей у них повинно бути, аудит і тд. В криптосвіті можемо лише здогадуватися, що роблять з грошима біржі. Тому важливо зважати на три чинники:

  • Безпека (Security);
  • Ліквідність (Liquidity);
  • Соціальний імідж (Social image).

Security
За минулий рік хакери вивели з бірж десь 1,5 млрд доларів в криптовалюті. Як бачимо, без безпеки ніяк, особливо якщо біржі позиціонують себе, як банки майбутнього. Тут варто розуміти, що біржа ніколи не відповідає за ваші гроші! Якщо їх крадуть, то ніхто нічого не віддає, а можуть навіть розділити ці втрати на всі акаунти.
Чому Bug Bounty пов’язують з Security?
 Така послуга оплачується, звичайно ж, і для бірж це хороший варіант забезпечити безпеку. Тільки 19% всіх бірж мають Bug Bounty програми. Наприклад, відомий український проект Hacken — це децентралізована платформа для пошуку багів з інноваційним підходом до кібербезпеки. На одній з конференцій Co-founder Hacken Дмитро Будорін розповів цікаву історію:

У нас був цікавий досвід нещодавно. Одна біржа запитала, скільки коштує послуга з пошуку багів, ми одразу дали її хакеру на перевірку, щоб він оцінив вартість послуг. За 5 хвилин він знайшов “дірки”, куди можна виводити без проблем будь-які суми. І сказав: «Спасибі, не треба винагороди. Я тут ще деньок попрацюю» 🙂 Це жарт звичайно! А серйозно те, що на цій біржі обсяги торгів понад 30 млн в день. Ми їм запропонували свої послуги, а вони ще сумнівалися. Тобто вони можуть втратити в рази більше, але все-одно не вирішують проблеми з сек’юрністю. У тих бірж, де немає баг баунті, повірте, вони знають свої проблеми!

До речі, на платформі Crypto Exchange Ranks, яку розробили Hacken, є спеціальний скоринг, який за певними параметрами визначає рівень безпеки бірж.

Ліквідність

Ліквідність — можливість швидкого переводу активу в готівку без істотної втрати його вартості. Біржі накручують собі обсяги за допомогою схеми купив-продав. Іноді дивишся, які обсяги торгів, то відразу думаєш «ось класна біржа», а насправді на неї гроші не заходять в таких кількостях, як здається. Також біржі ходять в зговори і роблять пампи-дампи. Все це несе негативний вплив на прибутковість портфелів трейдерів, просування скам-проектів. І в цілому для світу ситуація виглядає, як бульбашка. Тут можна виділити декілька порад, як убезпечити себе та капіталовкладення:

  • Зважайте, що обсяги торгів можуть бути штучнозробленими;
  • Звертайте увагу, які активи торгуються;
  • Можна взяти на сервісі CoinMarketCap обсяги і подивитися кількість користувачів сайту. Якщо ростуть обсяги, а кількість користувачів ні — значить це штучно роздутий актив.

Social image

Третій пункт дуже важливий і від нього залежить, як швидко ви зможете вивести гроші. Зараз ми знаходимося на дуже ранньому етапі регуляції бірж і є чудові приклади того, як біржі не змогли розрахуватися з людьми через поганий public social image. Пам’ятайте, що ніхто не скаже вам більше правди про біржу, ніж люди, які нею користуються! Можна також поаналізувати медіа, рейтингові агенства, блоги у соцмережах, офіційні канали, форуми. Часто біржі грішать з коментами/лайками від ботів. Якщо ви бачите, що однакові люди пишуть під різними постами “good project” — це 100% проплачені боти. Подібні дрібні речі можуть ввести в оману, тому не полінуйтеся виділити трохи свого часу, щоб не втратити всі кошти і не стати жертвою криптобульбашки.

mail

Author: Katya Buyalska