Захист інтересів чи інвестицій: що не поділили SEC і стартапи?

Американський експерт Джей Постма приїхав до Києва на запрошення «Асоціації правників України», щоб обговорити питання криптовалют, платіжних систем та запобігання відмиванню коштів і протидії фінансуванню тероризму з точки зору США. Джей має більш ніж 25-річний досвід роботи в галузі банківської справи, фінансових послуг та розробки програмного забезпечення. 

Ще в грудні президент США Дональд Трамп підписав указ про оподаткування операцій з криптовалютами. Практично всі основні “фішки” цифрових грошей опинилися поза законом в один момент. Найстрашнішим сном криптоентузіаста стала Комісія з цінних паперів і бірж США (SEC). Оскільки ринок криптовалют не врегульований до кінця, зважати на позицію Комісії з цінних паперів варто, тому що цей орган вже майже 100 років захищає громадян США від «необдуманих» інвестицій.

Як бачить розвиток іноземних компаній у США регулятор?

Часто українські FinTech-компанії хочуть обслуговувати клієнтів в Сполучених Штатах і приходять до юристів з конкретними запитаннями про те, як це зробити, як надавати послуги американським громадянам. Один із способів, за допомогою якого компанія може надати фінансову послугу в Сполучених Штатах, — це знайти банк, з яким вона може працювати. Знайти банк, який дозволить вам працювати за його уставом, це вже дуже складне завдання, а ще складніше — зробити все з правильною юридичною підтримкою таким чином, щоб регулюючий орган прийняв і дозволив діяльність цієї компанії. Банк не є суб’єктом, що здійснює первинний наглядовий контроль і несе відповідальність за діяльність компанії. Якщо у вас є компанія FinTech і є послуга, то можна підписати контракт таким чином, щоб послуга була фактично перехресною ліцензією з банком, щоб вона надавалася громадянам, як банківська послуга. 

Криптовалюта початково мала визначення, як спосіб передачі грошей і згодом це поширилося на ICO. Будь-то ютіліті токен або сек’юриті, він може також підлягаюти регулюванню. Для компаній ICO і криптовалюти — це спосіб швидше виходити на ринок і, дійсно, це простіше, ніж отримати ліцензію п’ятдесяти штатів. Все ж, якщо у вас є українська FinTech-компанія, що працює в США, вам швидше всього доведеться мати справу з відділом фінансової розвідки FinCEN від департаменту США. Траплялися випадки, коли регулятор звертався до ICO-стартапів, надавав список гаманців, підтверджував, що вони пов’язані з громадянами з США і засновники мусили повернути гроші!

Можна виділити ряд актуальних проблем крипторинку: шахрайство, маніпуляції, крадіжки, проблеми кібербезпеки, а також фінансування тероризму та відмивання грошей. Коли Сатоши запустив перші операції, було складно уявити, чи це функціонуватиме в рамках правових визначень і як багато держав будуть мати справу з цією технологією.

Регулятор акцентує на тому, що стартап, який пропонує на ICO придбати його токени, а згодом хоче тогрувати ними на біржах і не мати проблем з правоохоронними органами, повинен виконувати процедури AML/KYC (ідентифікація і встановлення особи контрагента). Так обумовлюється протидія відмиванню грошей та боротьби з фінансуванням тероризму.

Що на це відповідають стартапи та криптоентузіасти? 

І хоча SEC і CFTC (Комісія з торгівлі товарними ф’ючерсами) пообіцяли не заважати технологічному прогресу, але переслідування стартапів відбувається повсякчас. Навесні комісія з цінних паперів та бірж США (SEC) розіслала десятки судових рішень для технологічних компаній, що працювали в сфері ICO. Одним з представників, що потрапили під масштабне розслідування Комісії, виявився засновник онлайн-видання TechCrunch Майкл Аррінгтон.

Ми отримали другу повістку від SEC, вони знову хочуть отримати інформацію про нашу роль як інвестора в американську компанію. Витрати на юридичну підтримку в даному випадку несуттєві. Ми не будемо більше інвестувати в США до тих пір, поки SEC не пояснить правила щодо токенів, – написав у своєму Twitter Майкл Аррінгтон.

 В той же час SEC почала вести розслідування відносно токенсейла платформи tZero від ритейл-гіганта Overstock. Деякі скептики стверджували, що насправді платформа tZero не зібрала $100 млн, а значну частку інвестицій взяв на себе Overstock.

Подібна ситуація сталася нещодавно з Ілоном Маском. SEC звинуватила його в шахрайстві, угледівши в його твіті спроби маніпуляції курсом акцій компанії. Маск заявив, що готовий викупити акції Tesla за 420$ за штуку, тобто вище за ринкову ціну.

За останні кілька місяців Комісія з цінних паперів і бірж істотно посилила свою діяльність щодо притягнення до відповідальності компаній, які залучили фінансування за допомогою ICO. Крім того, весь світ в очікуванні запуску ETF біткоїн-ф’ючерсів. Ідея виведення на біржу похідних цінних паперів з прив’язкою до криптовалют заснована на припущенні, що в такі активи більше вкладатимуть гроші інституційні інвесторіи. В офіційній відповіді Комісії, біржа ProShares не змогла продемонструвати, що її пропозиція відповідає вимогам щодо запобігання маніпуляцій на ринку.

 

Фото: Pixabay, CC

mail

Author: Katya Buyalska