Політична Філософія Довкола Біткойну та Криптовалют

Безперечно біткойн, криптовалюти, блокчейн проекти – це тренди наших днів.

Київ вже став однією з важливих столиць криптовалют. Майже щодня відбуваються конференції, зустрічі майстеркласи про трейдинг, майнинг, ІСО та інші теми. Мистецтво, політика та філософія не лишаються осторонь. Деякі автори взагалі вважають, що біткойн – це зло і спроба “правих екстремістів” захопити світ. Чи мав містичний творець біткойну Сатоші Накамото політичні погляди? Який вплив у криптовалютному середовищі мають ідеї анархо-капіталізму, лібертаріанства? Чому ідеї неореакції, темного просвітництва, археофутуризму набирають популярність?

Біткойн і блокчейн як технологія – нейтральні. Проте політичні та метаполітичні ідеї швидко поширюються у цифрову епоху, тому відбувається і проникнення ідеологій в кібер-світ, створення нових і відродження старих ідей, навіть якщо загальна аудиторія це не помічає.

Чи був засновник Біткойну Сатоші Накамото лібертаріанцем?

Таємничий творець Біткойну Сатоші Накамото написав про Біткойна наступне: “Це дуже привабливо для лібертаріанської точки зору, якщо ми можемо це правильно пояснити. А втім я краще справляюсь з кодом, ніж зі словами “.

Такий вислів також може охарактеризувати багатьох інших криптографів, блокчейн-розробників та інших впливових людей з кібер-світу. Для людей з технологічної індустрії нормальним є зосередитися на технічних аспектах, а коли відомі технічні лідери розвинуті в гуманітарних дисциплінах, будь то література, філософія чи політика, це більш виняткові випадки.
Цей вислів також є моментом для дискусії, чи був Сатоші Накамото сам лібертаріанцем, або просто відзначив, що концепція біткойнів може бути приваблива для лібертаріанців як цільової аудиторії. Враховуючи те, що цю фразу він написав, коли Біткойн не був настільки популярним, це цілком можливо була лише думка з позиціонування Біткойна для однієї з цільових аудиторій. В грудні 2010 року Біткойн був представлений у популярному виданні – PC World у статті “Чи може скандал Wikileaks привести до нової віртуальної валюти?”. Коментуючи це, Сатоші писав: “Було б приємно отримати цю увагу в будь-якому іншому контексті. WikiLeaks вдарив в гніздо шершней, і рій попрямує на нас “.

Слід зазначити, що є багато варіантів щодо того, хто є Сатоші Накамото, одна з версій полягає в тому, що він – Джуліан Ассанж, творець Wikileaks. Ассанж вважається прихильником інформаційної прозорості та ринкового лібералізму. Він, як програміст та популярна людини в кібер-світі точно знав про Біткойн і його силу набагато раніше, ніж загальна аудиторія, і він використовував його для збору грошей для Wikileaks (він все ще використовує Біткойн, а також іншу криптовалюту). Ми можемо побачити, що в ті часи Сатоші не був радий асоціації з Wikileaks, можливо, тому що він боявся можливих нападів на Біткойн, але, можливо, також тому, що він не був зацікавлений в Wikileaks, оскільки багато технічних людей не цікавляться політичними подіями взагалі. Джуліана Ассанжа можна вважати правим за економічним визначенням, але він, безумовно, залишається в культурному та політичному сенсі лівим. У своїй книзі він пише про ненависть до BNP (Британської національної партії) і пишається тим, що Wikileaks опублікували список учасників BNP з метою створення проблем для всіх цих людей, дані яких були опубліковані в Інтернеті. У ці роки BNP був на злеті та мав двох депутати Європарламенту, це на сьогоднішній день партія в занепаді, а в 2014 році їх лідер виступав як шістка путінської пропаганди, повторюючи найдурніші кліше російської пропаганди про Майдан та російської агресії в Україні. Тобто як українці, ми не маємо симпатій до цієї партії, але безумовно сама публікація даних членства партії на Wikileaks – це порушення конфіденційності, а характеристики, які Ассанж надавав цій партії не були лібертаріанськими, більше того, ліві партії не були об’єктами атак Wikileaks. Цей випадок і Асанж в цілому – як типаж економічного лібертаріанця дружнього щодо криптовалют, але догматичного лівого культурно і політично.

Сатоші Накамото, хоча його особистість невідома, став великим лідером Інтернету, якщо він висловлював би деякі філософські ідеї – напевно люди слідували б за ним. Але він лише згадував про лібертаріанство. Можливо, хтось сприймав це як натяк, але вся концепція Bitcoin, як мережі та спільноти узгоджується з багатьма лібертаріанськими ідеями, такими як скептицизм щодо державної влади, децентралізація, економічна свобода.
Насправді Біткойн може замінити фінансову систему держав, маючи тисячі майнерів по всьому світу, і вся система децентралізована та незнищенна, і водночас захищена та прозора.

Програмне забезпечення – як правий екстремізм

Є одна книга з кумедною назвою “Політика біткойн: Програмне забезпечення як правий екстремізм “, де автор стверджує:
“Безумовно, багато лідерів у галузі цифрових технологій та чимало інших лідерів, які не працюють на корпорації, відкрито заявляють про свою прихильність до лібертаріанських або інших правих ідеологій. Лише короткий список з них включає такі імена, як Ілон Маск, Пітер Тіль, Ерік Реймонд, Джиммі Уельс, Ерік Шмідт і Трейвіс Каланік “.

І далі в тексті:

“Кіберлібертаріанське вчення не розвивалося у вакуумі. Воно вписується і, у кращому разі, не протистоїть, глибокому правому дрейф очевидному в багатьох аспектах сучасної політики. Це стає зрозумілим, коли ми розглянемо явну політичну та економічну доктрину та практику, яку зазвичай називають лібертаріанством у Сполучених Штатах (тут мається на увазі політичний рух, який явно підтримується правими інституціями, такими як Інститут Катона, Фонд Хартланд, Інститут Мізеса та інші, а також такими рухами, як “Рух чаювання” та політичними діячами, як Рон Пол та Ренд Пол), і його зв’язки з менш явними вченими аналітиками, яких називають неолібералами. Обидві ці вчення або догми походять від праць основних правих мислителів, таких як Фрідріх Август фон Хайек, Людвіг фон Мізес, Мілтон Фрідман, Ротбард та інші, а також їхні сучасні послідовники”.

Хоча це може бути смішно класифікувати Ілона Маска та лауреата Нобелівської премії Мілтона Фрідмана як правого екстреміста, автор дійсно вважає, що з цих людей далі вправо знаходяться лише фашисти, які також з політичних, економічних або філософських причин захоплюються Біткойном.
Ну, це не погано бути в такій поважній компанії! Я навів цю цитату, оскільки, хоча це й неправильно називати всіх цих людей екстремістами, такі імена, як Фрідріх фон Хайек та Людвіг фон Мізес представляють Австрійську школу економіки, яка відома і шанована представниками консервативного руху.

Також, за словами автора, вся сутність Біткойну та інших криптовалют сприяє правому руху, а лівий рух просто не потребує Біткойн.
Анархісти, анархо-капіталісти з кібер-світу часто заявляють, що хочуть менше уряду, менше регулювання або взагалі жодного уряду, але вони не формують сильного руху і зазвичай не класифікують себе як певний рух (тобто, наприклад нові ліві). Більше того, анархо-капіталістичні інтелектуали, як правило знаходяться під впливом тієї самої згаданої назви з Австрійської школи економіки та лібертаріанських авторів. Згаданий вище Мюррей Ротбард був першим, хто використав термін анархо-капіталізм. Він синтезував елементи з Австрійської школи економіки, класичного лібералізму та американських анархістів-індивідуалістів 19-го століття.

Нові імена, нові рухи

Анархо-капіталізм користується популярністю в світі криптовалют. Дуже часто анархо-капіталісти можуть підтримувати такі ліві теми як нелегальна імміграція, одностатеві шлюби, суміш рас і культур, але з економічної або навіть політичної точки зору бути з правої сторони. Наприклад одного зі спікерів на анархо-капіталістичній конференцій, заснованій журналістом і крипто-ентузіастом Джеффом Бервіком, Марк Віктор заявив, що підтримає лібертаріанських кандидатів, а також підтримуватиме республіканськів та консерваторів. Інший спікер цієї ж конференції, Лоурен Саузерн, хоч і класифікує себе як лібертаріанець, вважає що зараз потрібно підтримувати націоналізм та боротись з нелегальною міграцією. Отже, анархо-капіталізм користується популярністю серед інтелектуалів криптовалютної спільноти, але це не єдиний ідеологічний рух, і, звичайно, не найцікавіший серед них.

Неореакційний рух (неореакція, Темне Просвітництво) вважається заснованим Кертіс Ярвін, також відомий як Менціус Молдбаг (Mencius Moldbug), який також є відомим розробником та має свій блокчейн проект Urbit (термін “Темне Просвітництво” винайшов Нік Ленд, британський філософ та письменник).
Цей рух характеризується радикальним традиціоналізмом, політичним авторитаризмом, етнічним націоналізмом, ворожістю до фемінізму, мультикультуралізму та прогресивністю у всіх формах, особливо у формі демократії та рівноправності, а також шанує Австрійську школу економіки.

Я думаю, що ідейно і за смислом “Темне просвітництво” майже ідентичне археофутуризму, концепції збереження цінностей предків, але з останніми досягненнями в галузі науки і техніки, яка також може включати в себе нині популярний світ “трансгуманізм” та технологічний утопізм.

Відомий підприємець Пітер Тіль, який є другом Кертіса Ярвіна і відкрито підтримував Трампа (на відміну від багатьох інших лідерів технічної індустрії, які підтримували Клінтона і боялися Трампа) написав у своїй книзі “Від 0 до 1”, що: “Інноваційні технологічні компанії радше нагадують феодальні монархії, ніж звичайні “сучасні” організації”.  Стівен Беннон, який був головним стратегічним керівником Білого дому в адміністрації Трампа, спілкувався з Кертісом Ярвіном, принаймні через посередника, і як інтелектуал Стівен Беннон відомий тим, що знає не лише про багатьох економістів з кола Австрійської школи, але й менш відомих для загальної аудиторії авторів, таких як Юліус Евола.

Різноманіття нових людей, імен, течій у крипто-валютному, філософському та політичному світі буде зростати. Криптофеодалізм – може бути гарним ім’ям для нової течії. Можна задатись гарним питанням: що, якщо модель феодального суспільства буде працювати краще для технологічного постіндустріального інформаційного віку? Архетип феодального лідера відроджується у типі “лідера-підприємця”, який має не лише мету вести бізнес і заробляти гроші (як і більшість звичайних людей, і, відверто кажучи більшість людей зацікавилися Біткойном, як можливістю заробити та інвестиційним варіантом), але має також бачення. Бачення та вищі цілі можуть бути різними, це може бути колонізація інших планет або бажання новими технологіями покращувати життя або фінансувати серйозні наукові програми.
У будь-якому випадку, світ Інтернету вже став частиною реальності, а нова метаполітика, нова політична філософія вже формує думки та вчинки людей як в інтернеті так і в цілому.

A.V.

mail

Author: Cryptotexty