Базові визначення

Біткоїн (Bitcoin) — електронна валюта, концепт якої був озвучений 2008 року Сатоші Накамото, і представлений ним 2009 року, базується на самоопублікованому документі (white paper) Сатоші Накамото, особистість якого невідома.

Блокчейн, тобто ланцюжок блоків транзакцій (англ. Blockchain, Block chain від block — блок, chain — ланцюг) — розподілена база даних, яка підтримує перелік записів, так званих блоків, що постійно зростає. База захищена від підробки та переробки. Кожен блок містить часову мітку та посилання на попередній блок хеш дерева.

Як купити біткоїни?

Перш за все необхідний біткойн-гаманець для того, щоб отримати, зберігати і розпоряджатися купленою криптовалютою.

Як вибрати біткойн-гаманець?

Для початку роботи з біткойном вам знадобиться так званий гаманець (wallet). Без нього здійснювати транзакції, тобто відправляти і приймати криптовалюту просто не вийде. Перший крок, який необхідно зробити – це визначитись, з якою саме метою ви збираєтесь користуватися біткойном, і вже на основі цього вибрати один з видів гаманців.

Які бувають види гаманців?

Біткойн-клієнти доступні практично для всіх популярних операційних систем: Windows, Linux, OS X, Android, iOS, Windows Phone і сумісних з ними. Вибрати можна між декількома типами: для ПК (десктопні), мобільні, онлайн-гаманці, апаратні. Також необхідно відзначити, що цілий ряд гаманців є мультиплатформовими, тобто доступні на різних ОС і можуть бути синхронізовані.

Біткоіни-гаманці для ПК

Варіант з установкою спеціального програмного забезпечення на персональний комп’ютер або ноутбук слід розглядати в тому випадку, якщо ви плануєте працювати з більш-менш значущими сумами і питання безпеки і збереження коштів для вас має підвищене значення.

Існує два види біткойн-клієнтів для ПК: «товсті» (важкі) і «тонкі» (легкі). Перші вимагають завантаження всього блокчейна, який надалі зберігатиметься на комп’ютері, займаючи при цьому істотне місце на жорсткому диску. Легкий клієнт звертається до блокчейну через сторонні сервіси і тому не вимагає його завантаження і зберігання.

Найвідоміші з «важких» гаманців є Bitcoin Core – оригінальний клієнт, написаний на основі розробки творця біткойна Сатосі Накамото. Він вважається офіційним клієнтом біткойн-мережі і тому має високий рівень безпеки, конфіденційності та стабільності. Також широковідомий гаманець Armory, який працює поверх Bitcoin Core, розширюючи його функціональні можливості.

Серед «легких» клієнтів слід виділити Electrum, покликаний зробити роботу з мережею максимально швидкою і легкою для користувачів.

Мобільні біткойн-гаманці

Вони призначені для установки на смартфони на базі iOS і Android. Мобільні гаманці в першу чергу орієнтовані на користувачів, які проводять більшу частину свого часу не за стаціонарним комп’ютером. Пропонуючи доступ до біткоїнів в будь-який час і в будь-якому місці, вони також ідеально підходить для сплати товарів і послуг в магазинах або ресторанах.

Найпопулярніші клієнти, включаючи Electrum, Breadwallet, Airbitz, Blocktrail, Jaxx і інші, як правило, пропонують можливість оплати за допомогою QR-кодів або безконтактної технології NFC.

Онлайн-гаманці

Онлайн-гаманці вважаються хорошим способом знайомства користувачів-початківців з принципами роботи біткойна. Вони не потребують жодного завантаження програм, і увійти в такий гаманець можна з будь-якого пристрою в будь-якому місці з доступом до інтернету. Такі гаманці надають стандартний набір функцій: відправка і отримання коштів, адресні книги, повідомлення і т.п.

Незважаючи на очевидні на перший погляд переваги перед десктопними, або мобільними версіями, головним недоліком онлайн-гаманців є безпека ваших коштів, оскільки за неї відповідає третя сторона. У разі злому сервісу ви цілком можете позбутися всіх ваших монет.

Апаратні гаманці

Апаратні гаманці (HD-wallets) являють собою окремий різновид біткойн-гаманців. По суті, це окремі зовнішні пристрої, що підключаються до комп’ютера, або мобільного гаджета за допомогою USB, або за допомогою радіосигналу. Такий гаманець може бути і повністю автономним. HD-гаманці пропонують ряд переваг в порівнянні з традиційними гаманцями – вони не тільки прості в управлінні, але й забезпечують новий рівень безпеки.

Втім, даний вид зберігання біткоїнів не надто зручний для повсякденного використання, тому апаратні гаманці більше підходять для власників великої кількості біткоїнів та інвесторів.

Серед найвідоміших нинішніх моделей HD-гаманців – Trezor, Ledger Nano, KeepKey.

Криптовалютні біржі

Криптовалютні біржі – це спеціалізовані сайти для торгівлі біткоїнами та іншими криптовалютами. Багато майданчиків пропонують поповнення рахунку в доларах і євро. Також є українські біржі, наприклад Btc Trade UA що пропонують поповнення рахунку в гривнях.

Кожен користувач біржі може запропонувати іншим учасникам купити, або продати (виставити ордер) певну кількість валюти за певною ціною. Вартість, за якою користувачі домовляються продати або купити біткоїни, і визначає курс криптовалюти. Залежно від різних факторів курс при цьому постійно змінюється, тому іноді, вичекавши певний час, криптовалюту можна придбати за вигіднішою (або навпаки) ціною.

Поповнити рахунок на біржах можна різними способами: на західних сайтах використовують, як правило, банківські картки, а українські майданчики, крім карт, часто пропонують і інші альтернативні платіжні системи на кшталт Qiwi, Perfect Money, OKPAY. При поповненні рахунку слід пам’ятати, що в залежності від обраного методу, скоріше за все, доведеться заплатити комісію.

Обмінявши внесені гроші на біткойн, згодом його можна вивести на завчасно відкритий гаманець і розпоряджатися на свій розсуд.

Фізична купівля

Купівлю та продаж біткоїнів також можна здійснити на спеціалізованих сайтах, найвідомішим з яких є LocalBitcoins. Вибравши країну і місто проживання, користувач вказує бажану кількість монет і спосіб оплати, який передбачає і можливість особистої зустрічі для передачі грошей.

Головне при такому способі – вибрати надійного продавця, якому можна довіряти, не побоюючись шахрайства. Курс на LocalBitcoins зазвичай нижче середньоринкового, оскільки обидві сторони угоди економлять на комісіях. Покупець першим переводить необхідну суму, отримуючи натомість біткоїни (або не отримує, якщо став жертвою шахрая).

З цієї причини до процедури покупки криптовалюти на LocalBitcoins, або інших подібних сайтах слід підходити з підвищеною обережністю. Також не варто купувати біткоїни у незнайомих вам осіб, не перевіривши попередньо їхню репутацію.

 

Що таке майнінг?

Майнінг (від англ. Mining — видобуток) — процес створення нових біткоїнів, який побудований на розв’язку комп’ютерами складних математичних задач. Майнінг є єдиним способом емісії біткойну та більшості інших криптовалют. Один з перекладів слова mining – видобуток корисних копалин або розробка родовищ. Якщо ми говоримо про біткоїни, то маємо справу з видобутком «віртуального золота».

Хто займається видобутком біткоїнів?

Люди, які займаються майнінгом, називаються майнерами. Під цим словом також розуміють спеціалізовані пристрої, які встановлюють з метою видобутку біткоїнів.

На що це взагалі схоже?

Частково майнерів можна порівняти з учасниками торрент-трекерів, які, запустивши спеціальну програму, дають можливість іншим користувачам скачувати фільми, або музику. У випадку з біткойном майнери підтримують функціонування платіжної системи, підтверджують транзакції і зберігають консенсус про єдиний і незмінний стан всієї мережі. В якості винагороди вони отримують біткоїни.

Як відбувається процес майнінгу?

Процес майнінгу полягає в розрахунку хешу (вихідних даних) заголовка блоку в блокчейні. Блок включає в себе хеш заголовка попереднього блоку, хеш транзакцій і випадкове число. При формуванні нового блоку майнер отримує нагороду – певну кількість біткоїнів. За нагороду одночасно «борються» безліч майнерів. Як правило, транзакції що включені в блок вважаються підтвердженими після того, як розраховані шість блоків поспіль.

Як виглядає майнінг криптовалют?

Сьогодні видобуток криптовалют найчастіше відбувається в спеціалізованих дата-центрах, які також називають майнінговими фермами. По суті, ферма являє собою приміщення, в якому знаходиться певна кількість комп’ютерів з встановленими програмами для майнінгу. У самому приміщенні підтримується необхідний температурний режим, або застосовуються інші способи охолодження.

Чи вигідно займатися майнінгом?

Економічну доцільність майнінгу визначають відразу кілька факторів: вартість електроенергії, продуктивність «заліза», поточна складність, а також ринковий курс біткоїнів відносно інших валют. Якщо на самому початку існування біткойна його видобуток був цілком можливим в домашніх умовах, то сьогодні для цього потрібні дуже великі обчислювальні потужності. Конкуренція серед майнерів спричиняє збільшення їхньої кількості в мережі, внаслідок чого збільшується складність видобутку, а самі майнери отримують менше.

Яке устаткування потрібне?

На самому початку існування біткойна займатись його майнінгом можна було на домашніх комп’ютерах на більш-менш потужних відеокартах і чіпах ASIC. Сьогодні про це говорити вже не доводиться. Сучасний майнінг – це використання дорогих спеціалізованих пристроїв і чіпів, виробництво яких вже перетворилося в окрему багатомільйонну індустрію.

Виходить, що займатись цим самотужки немає сенсу?

Скоріше за все, так, якщо тільки ви не маєте достатньо коштів, щоб обзавестися дорогим обладнанням і бути в змозі оплачувати витрати пов’язані з його підтримкою. Проте, це не означає, що шансів заробити на майнінгу у вас немає. Саме для залучення до процес звичайних користувачів й існують так звані пули (об’єднання) майнерів. У пули можуть входити сотні і тисячі видобувачів криптовалюти, які отримують свої частки нагороди відповідно до розміру внеску. Мережа бачить такий пул як одного майнера, що виробляє сотні гігахешів в секунду, хоча фактично це один головний сервер, який роздає завдання індивідуальним майнерам. Така практика виявляється ефективнішою і швидше приносить нагороду, хоча і робить це невеликими порціями.

На яку нагороду я можу розраховувати?

Згідно з написаним Сатоші Накамото оригінальному технічному документу біткойна, нагорода за перебування нового блоку зменшується вдвічі кожні чотири роки: на початку 2013 року вона становила 50 BTC, потім зменшилася до 25 BTC, а влітку 2016 року знизилася до 12,5 BTC. Наступне зниження (переполовинювання) нагороди відбудеться в 2020 році.

Якщо ви перебуваєте в пулі, цю нагороду отримує саме пул, розподіляючи її серед учасників. Складність знаходження блоків змінюється кожні 2016 блоків, або приблизно раз на два тижні. Зі збільшенням потужності мережі збільшується і складність.

mail