Олександр Момот, REMME: «Наше завдання було правильно працювати з «хайпом» і ми змогли це зробити!»

Український проект REMME займається розробкою рішень в сфері комп’ютерної безпеки, зокрема, безпарольною аутентификацією користувачів і пристроїв на блокчейні. В лютому 2018 року команда стартапу зуміла в рамках ICO залучити понад $18 млн через продаж токенів. Про розробку і майбутнє стартапу ми поспілкувалися із засновником REMME Олександром Момотом.

Цікаво, що назва компанії — це похідне від «Remember Me», що з англійської перекладається, як «пам’ятай мене». Одного разу засновник REMME Олександр Момот забув пароль від ICO-гаманця Ethereum. Вірніше взагалі згадав, що в нього є такий гаманець лише через деякий час після того, як пройшов токенсейл Ethereum і він почав читати новини про те, що «ефір» набирає обертів.

— Відомо, що у 2015 році виникла ідея розробити рішення безпарольної аутентифікації. А коли саме з‘явився власне проект під назвою REMME?

— Я намагався довго згадати той злощасний пароль від Ethereum-гаманця, але ніяк не міг. Почав шукати які ж вимоги були до нього, і перша моя думка була: «стільки технологій з’явилося за цей час, такі цікаві речі придумуються, а ми як і раніше користуємося застарілими методами аутентифікації». Дійсно, постійно потрібно придумувати окремий пароль, його складно запам’ятовувати, при цьому він повинен бути різним для кожного сервісу. Тут виникають складнощі, особливо якщо ти не дуже досвідчений користувач. Забігаючи наперед, я той пароль згадав через три дні. Просто створював списки і підбирав, але після цього випадку вирішив, що потрібно якось ситуацію змінити. Так почав думати над тим, що можна зробити, щоб людина могла заходити в один клік без складних реєстрацій.

— Чи були у Вас «історії падіння», про які могли б розказати?

— Почну з того, що лише у 2017 році, коли ринок крипти почав зростати, всі мої вкладення в ICO перетворилися в якісь значні суми. Самим серйозним потрясінням для нас всіх — це був провальний Pre-Sale. Тоді ринок був не дуже хорошим, всі чекали зростання курсу Ethereum і ніхто не хотів вкладати в маловідомі ICO. Багато фондів нам відмовили. І всі мої поїздки за півроку по road-show практично нічого не дали. Коли настав день Pre-Sale, начебто не дуже багато було заявлено — $7 млн, але по факту в перші години «впало» кілька сотень «ефіру» і для нас це був шок, тому що ми очікували закрити hard cap, який у нас був $3 млн. В результаті до кінця Pre-Sale ми зібрали $1,8 млн і то в значній мірі, тому, що виріс курс.


Тоді для нас це було великим розчаруванням, оскільки очікувалося зовсім інше. Після Pre-Sale, коли ми готувалися до публічного раунду, я пам’ятаю як ми зробили все що потрібно, все що від нас залежало з точки зору ефективних витрат грошей. Ми не витрачати шалені суми, як це було прийнято серед інших ICO. Весь бюджет, який було реально витрачено на маркетинг — це $70 тисяч і ще $30 тис, на які ми погодили витрати, хоча не було великої необхідності. У той момент, коли ми вже все зробили, ми подивилися зі сторони на це все і зрозуміли, що ефект нульовий. І в той же момент люди відволіклися від пампу альтів, який в той час був, і почали знову звертати увагу на ICO. Наш проект різко всім сподобалося і тут пішов «хайп», коли додавалося по 5 тисяч людей в день у телеграм.

Наше завдання було правильно працювати з цим хайпом і я вважаю, що це ми змогли зробити! Зокрема, ми змогли повністю забезпечити себе від злому під час проведення ICO.

— Після вдалого токенсейлу у вас з‘явилося дуже багато фанатів серед криптоентузіастів і загалом у мережі інтернет. Як обираєте людей, які працюватимуть з Вами в команді? Чи є певні критерії?

—Первинні критерії однакові для всіх — це професіоналізм і розуміння сучасних технологій. Бажано мати досвід роботи з блокчейном. Є певні напрямки, де не дуже потрібен такий досвід — це front-end, наприклад. Дуже важливим і, напевно, незвичайним критерієм є те, що людина має підходити нам за особистими якостями, тому що ми хочемо побудувати дружну команду. Я був в офісах деяких компаній, яким це вдалося, мені сподобалася тамтешня атмосфера, і я вирішив для себе, що в REMME повинен бути дружній колектив, у якого буде відкрите спілкування. Якщо є така атмосфера в компанії — це допомагає нормально розвиватися, це дає відкритість і нормальну взаємодію, Можу сказати, що з розробниками у нас поки що простіше в пошуку кадрів, ніж з іншими відділами. тому що розробники хоча б розуміють що таке блокчейн і робота в стартапі.

Потрібно швидко змінюватися і адаптуватися, але не всі готові це робити, тому ще одним фактором є можливість швидко вчитися!

Ми поступово ростемо, але в цілому у нас близько 25 людей працює. Ми регулярно публікуємо інформацію в наших соцмережах про вакансії. Зараз, думаю, основний пріоритет — це маркетингові фахівці.

— Оскільки ми вже заговорили про PR, маркетинг і розвиток в різних регіонах скажіть чи вдається вам вийти зараз на топові ринки: Близький Схід, Європа, США?

— Так сталося, що ще до того, як ICO стало успішним, ми опублікували інформацію про нас в Forbes і після цього дуже багато Західних компаній, в основному з США, почали цікавитися нашою розробкою. Там були настільки гучні назви, що для нас це був шок! Ми очікували, що все буде значно складніше. Звичайно ж, все не так просто, у тих компаній є своя технічна складова, яка вимагає адаптації під нашу. Але ми чітко зрозуміли, що ці компанії дійсно потребують рішення REMME, адже у них йдуть дуже великі витрати, які ми можемо зменшити. Також у них є проблема з кібератаками і стара структура, яка вимагає змін.

Для того, щоб далі розвиватися, нам потрібно було визначити пріоритетні ринки. Поки що більшість компаній до нас звертаються з Північної Америки, багато з Європи і є замовники на Близькому Сході та у Південно-Східній Азії. Швидше за все ми будемо виходити на ринок в такому ж порядку.

Вже відкрили Американський офіс і фіналізуєм деталі. Є людина, яка буде відповідати за глобальні продажі і його офіс буде на східному узбережжі США. У нього якраз дуже релевантний досвід для нас з точки зору продукту. Він працював в компанії, яка була централізованою certification authority. Він розуміє, які технології вже застаріли і як працює цей бізнес. У нього є чітке бачення того, що потрібно клієнтам, а у нас є можливість це швидко і ефективно зробити. Та основа, яка у нас є у вигляді централізованого продукту, глобально вирішує існуючі проблеми компаній, потрібна тільки мінімальна адаптація.

— Наскільки я розумію, мова йде про приватні компанії. Як щодо державних структур, адже вони також особливо потребують таких рішень від кібератак?

—Ми спілкувалися з представниками однієї з країн Близького Сходу, з представниками критичної інфраструктури США, я думаю там є якась частина державного інтересу. Є контакти з одним з українських Міністерств і з держкомпанією. Справа в тому, що коли ми трохи “обкатаємо” технологію після першої інтеграції, то вже будемо готові інтегрувати більш складні системи. Ми вирішили піти таким шляхом, щоб бути максимально ефективними. Інтерес з боку держкомпаній є, однозначно, тому що вони стикаються з тими ж проблемами, що і комерційні. Але останні більш гнучкі і активні в цьому плані.

— Перша версія продукту REMME була на блокчейні Emercoin, а друга на блокчейні Bitcoin. Зараз ви розробляєте власний блокчейн? І якщо так, то з чим пов‘язане данне рішення?

—Так, перше рішення було на блокчейні Emercoin, але тут час закриття блоку складає 10 хвилин і є складність у прогнозуванні ціни транзакції. Пропонували вирішити цю проблему постійними хардфорками, але як на мене, це не дуже ефективний шлях. Тому ми вирішили для особливо великих клієнтів перейти на блокчейн Bitcoin. Але якщо мова йде про мільйони клієнтів, то все-одно потрібно було створювати спеціально призначений блокчейн і система на базі Bitcoin теж повністю не задовольняла наші вимоги. Тому ми вирішили зробити кастомний блокчейн, в якому може бути публічний і приватний рівні. Всі побажання десятків компаній ми врахували в розробці, яку будемо виводити на ринок. Тепер ми розуміємо, що в такому вигляді це задовільнить будь-які побажання: можливість заплатити в фіаті, можливість перетворити фіатний платіж в токени (а як тільки вони з’являться на балансі компанії, то можна буде випустити сертифікати для своїх співробітників і користувачів). Це також можливість чітко планувати витрати в фіаті. А ще ми націлені на 10 000 транзакцій в секунду.

— Які українські стартапи Ви вважаєте перспективними, можливо конкурентними для REMME?

Конкурентними навіть і не знаю. Є кілька проектів в світі, які працюють схожим чином, але зазвичай вони все більше в identity йдуть. І більшість з них не готові до реального ринку. Вони націлені на крипту, а тут ще в принципі не прийшов час для таких рішень. Якщо подивитися на інтерфейси більшості наших так званих «конкурентів», то виникає відчуття, що ми повернулися назад в 90-і. Поки що для нас головним конкурентом є Amazon, який недавно вийшов на ринок certificate authority. Чесно, ми були б раді, якби в нашій ніші з’явився конкурент, який допомагав би на цьому ринку видавлювати старі компанії. Якщо в цілому говорити, то в Україні є багато хороших проектів: Pandora Boxchain, проект Матвія Сиворакши пов’язаний з mesh-мережами, Triggmine, Sixa.

mail

Author: Katya Buyalska